avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neprezentare la proces - martor (furt calificat)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neprezentare la proces - martor (furt calificat)

Ce se intampla daca nu ma prezint ca martor la un proces privind furtul calificat(art209 C.p)
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:00, 28 Octombrie 2010
amenda si sa fiti adus cu mandat
Veti fi adus cu forta.
Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu o amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
De asemenea, instanta poate dispune citarea dvs. cu mandat de aducere.;)
Conform art.198 c.pr.pen se va dispune de catre instanta amendarea dvs,pentru lipsa nejustificata in calitate de martor,desi ati fost legal citat,luandu-se si masura acitarii dvs cu mandat de aducere ,adica insotit de jandarm sau de politist.
Mergeti la isnatanta si declarati adevarul si nu veti avea alte inconveniente.
Precizez ca am fost citata in urma unui proces verbal intocmit de politie la fata locului ca martor la reconstituire dupa ce a fost prins faptasul. Multumesc mult pentru informatiile pe care mi le-ati dat!

Alte discuții în legătură

Citat in calitate de martor n_laci2002 n_laci2002 Azi am primit o citatie, prin care sunt chemat ca si martor. Nu vreau sa dau nume, si voi scrie fraza putin mai ciudat, sper sa se inteleaga. Numele meu, ... (vezi toată discuția)
Martor la un dosar penal dointza dointza Buna seara, am fost chemata la politie pentru a semna o declaratie \"martor\" al unui dosar penal , doamna ce investiga cazul scria de zor cand am intrat in ... (vezi toată discuția)
Ce repercursiuni voi avea daca nu ma prezint ca martor? Unika25 Unika25 Buna seara, Desi sunt constienta ca trebuie sa ma prezint in acest proces, totusi vreau sa aflu parerile celor care poate au trecut prin asa ceva sau sunt ... (vezi toată discuția)