Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neprezentare la proces - martor (furt calificat)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neprezentare la proces - martor (furt calificat)

Ce se intampla daca nu ma prezint ca martor la un proces privind furtul calificat(art209 C.p)
amenda si sa fiti adus cu mandat
Veti fi adus cu forta.
Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu o amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
De asemenea, instanta poate dispune citarea dvs. cu mandat de aducere.;)
Conform art.198 c.pr.pen se va dispune de catre instanta amendarea dvs,pentru lipsa nejustificata in calitate de martor,desi ati fost legal citat,luandu-se si masura acitarii dvs cu mandat de aducere ,adica insotit de jandarm sau de politist.
Mergeti la isnatanta si declarati adevarul si nu veti avea alte inconveniente.
Precizez ca am fost citata in urma unui proces verbal intocmit de politie la fata locului ca martor la reconstituire dupa ce a fost prins faptasul. Multumesc mult pentru informatiile pe care mi le-ati dat!