avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce repercursiuni voi avea daca nu ma prezint ca martor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce repercursiuni voi avea daca nu ma prezint ca martor?

Buna seara,

Desi sunt constienta ca trebuie sa ma prezint in acest proces, totusi vreau sa aflu parerile celor care poate au trecut prin asa ceva sau sunt bine informati.

Intrebarea mea este ce mi se poate intampla daca nu ma prezint intr un proces, pe citatie fiind precizat: " in calitate de martor".?.

Va multumesc pentru ajutor.
Seara buna.:)
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 19:34, 3 Noiembrie 2010
puteti fi amendat.
Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
De asemenea instanta poate dispune citarea martorului si cu mandat de aducere.
puteti fi amendata si adusa la instanta cu mandat cu insotitor.
simonette12 a scris:

Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
De asemenea instanta poate dispune citarea martorului si cu mandat de aducere.


Neprezentarea martorului legal citat sau refuzul acestuia de a depune marturie cand este prezent in instanta, in afara de cazul in care acesta este minor este sanctionata cu amenda de la 30 lei la 500 lei - art.108 ind.1 alin.2 lit.a C.proc.civ.
Dispozitiile invocate de catre mine sunt din procedura penala- art.198 c.proc.pen.
Ale dvs. sunt din cea civila.
User-ul sa aleaga - in functie de obiectul dosarului sau- civil sau penal.
Tema este incadrata la consilieri juridici.:rolleyes:

Mesaj primit de la Unika25.
Unika25
Data Miercuri, 3 Noiembrie 2010, 19:47
Subiect RE:RE:Citat in calitate de martor
Mesaj pe citatie scrie ca vine de la IPJ / SERV. INVESTIGARE A FRAUDELOR.
pe stampila : Serviciul cercetarii penale.
dosarul este din 2008 si pana acum nu am mai fost citata si nici nu stiu despre ce este vorba.

Deci dosarul in care user-ul este citat, este penal si sunt aplicabile dispozitiile din procedura penala.
Asa ca am intutit corect.






Ultima modificare: Miercuri, 3 Noiembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor ...prezenta obligatorie sau nu sanzianaana sanzianaana la multi ani! va multumesc ca existati.Spuneti-mi va rog daca un martor nu se prezinta , procesul merge inainte se judeca in lipsa trece la probatoriisi daca ... (vezi toată discuția)
Sa ma prezint sau nu ?! Mogasanu Mogasanu Zilele trecute am primit o citatie in care se spun urmatoarele : XXXXXX este chemat in istanta , camera x m sala x , in ziua de 14 decembri 2010 ora ... (vezi toată discuția)
Pot primi amenda pentru neprezentare, cand eu am depus plangerea la judecatorie? ContSters282078 ContSters282078 Buna ziua. Am primit Neinceperea Urmaririi Penale de la Politie + Prim Procuror, pentru o plangere penala pe care am depus-o eu, impotriva cuiva si am depus ... (vezi toată discuția)