avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sa ma prezint sau nu ?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sa ma prezint sau nu ?!

Zilele trecute am primit o citatie in care se spun urmatoarele :



XXXXXX este chemat in istanta , camera x m sala x , in ziua de 14 decembri 2010 ora 09:00 in calitate de martor , pentru Fond - plangere contraventionala .

In caz de neprezentare a partilor se va putea trimite un inscris , judecata urmand a se face in lipsa .


mentionez ca as avea o idee despre ce este vorba eu avand colaborari cu politia participand la mai multe descinderi . Ma gandesc ca la una din descinderi cineva a atacat in istanta procesul verbal de contraventie care a fost intocmit iar eu fiind martor asistent ... automat ma cheama si pe mine in instanta .



Intrebarea e daca sa ma prezint sau nu . Eu nu as vrea sa ma prezint . Vad ca nu este stipulat nimic in caz de neprezentarea a mea ( martorului ) cu alte cuvinte pot sa nu ma duc nu ?!


Astept opinii .
Cel mai recent răspuns: ContSters170716 , utilizator 12:01, 20 Noiembrie 2010
Conform Codului de proc.pen.daca ati fost citat in calitate de martor si nu va veti prezenta in instanta la data prevazuta in citatie,instanta poate dispune aducerea cu mandat,daca va considera necesara ascultarea/prezentarea dvs.
In afara de asta,lipsa nejustificata a martorului poate fi sanctionata cu amenda intre 250 si 5.000 lei.
riscati amenda sau aducerea dvs cu mandat daca refuzati sa va prezentati. mai bine va duceti si declarati ca ati uitat cum s-au petrecut lucrurile.
Conform art.108 indice1 al.1 pct.2 c.proc.civ.( pentru ca suntem intr-o plangere contraventionala) , neprezentarea martorului legal citat se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 30 lei la 500 lei.
Si nu se intampla nimic daca zic ca am uitat ? sincer sa fiu chiar nu am chef sa fiu trambalat pe la istante aiurea .
Daca tot colaborati cu politia ar trebui sa stiti ca art.260 c.pen. prevede ca fapta martorului intr-o cauza penala, civila, disciplinara sau in orice cauza in care se asculta martori, face afirmatii mincinoase ori nu spune tot ceea ce stie privitor la imprejurarile esentiale asupra carora a fost intrebat se pedepseste cu inchisoare de la 1-5 ani.:acute:

Alte discuții în legătură

Cerere in probatiune ramy84 ramy84 Societatea comerciala unde sunt angajata a formulat o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei ... (vezi toată discuția)
Citatie politie ContSters167221 ContSters167221 Buna ziua . Pe data de 23.08 aflandu-ma in regie am fost amendat de politistii de la sectia Regie cu amenda contraventionala in baza a 2 articole a legii 61/91 ... (vezi toată discuția)
Mandat de aducere ?! francisca_maria francisca_maria Buna ziua, intr-o seara pe la ora 21 suna la usa parintilor mei un politist foarte nervos si suparat ca \"vin pe timpul meu si cu masina mea si sunt ... (vezi toată discuția)