Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere in probatiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere in probatiune

Societatea comerciala unde sunt angajata a formulat o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei pentru nerespectarea unor prevederi ale HG 1010 care instituie obligativitatea caselor de amanet de a fi prevazute cu geam antiglont. In motivarea plangerii contraventionale s-au aratat urmatoarele: la sectiunea unde martorul trebuie sa semneze este facuta mentiunea de catre agentul constatator ca martorul nu semneaza, fapt neconform cu realitatea, intrucat martorul (angajata) nu a fost rugat as semneze, i s-au cerut doar datele de identificare, nu a luat cunostinta de procesul verbal in momentul intocmirii acestuia, decat la data cand ne-a fost comunicat postal. Intimata (Pol. Mun) a solicitat proba testimoniala cu martora angajata, iar societatea reclamanta a primit citatie in care se mentioneaza ca pana la prima infatisare sa depuna cerere in probatiune, sub sanctiunea suspendarii judecatii.
Intrebarea este ce trebuie sa contina aceasta cerere in probatiune, din moment ce societatea nu are alte probe de solicitat? Exista un model tip de astfel de cerere? Va multumesc
Potrivit art.129 alin.1 teza finală din Codul de procedură civilă, părţile au obligaţia „…… să-şi probeze pretenţiile şi apărările”.
Prin urmare, prin cererea pe care a solicitat instanta s-o depuneti trebuie sa aratati dovezile pe care se sprijină fiecare capăt de cerere al dvs. - inscrisuri, martori, prezumtii .
Daca angajata noastra a fost citata ca martor la cererea intimatei si nu se prezinta este pasibila de amenda? Prin cererea in probatiune care i se solicita de catre instanta, contestatoarea va trebui oricum sa solicite proba testimoniala cu martora angajata, si atunci se va mai cita o data? Deci intrebarea de fapt este daca martora nu se prezinta care sunt sanctiunile ce i se pot aplica?
Persoana chemată în calitate de martor are obligaţia procesuală de prezentare - este obligată conform prevederilor art.83 alin.1 Cod procedură penală, să se înfăţişeze la locul, ziua, ora arătate în citaţie în faţa organelor judiciare. Lipsa nejustificată a martorului de a se prezenta la data stabilită de organele judiciare se sancţionează cu amendă judiciară de la 250 lei la 5.000 lei, potrivit art.198 alineatul 2 Cod procedură penală, cu obligaţia însă din partea organelor judiciare ca acesta să fi fost legal citat. Amenda judiciară se aplică de organele de urmărire penală prin ordonanţă, iar de instanţa de judecată prin încheiere. Dacă din motive temeinice martorul nu s-a prezentat poate cere scutirea de amendă ori reducerea amenzii în termen de 10 zile de la comunicarea ordonanţei organului de urmărire penală ori a încheierii instanţei. În funcţie de motivele arătate, organul judiciar apreciază asupra scutirii sau reducerii cuantumului amenzii art.199 Cod procedură penală.

În situaţia în care neprezentarea martorului este justificată de imposibilitatea de a se prezenta pentru a fi ascultat, de exemplu o boală, stare de arest, organul de urmărire penală sau instanţa de judecată procedează la ascultarea acestuia la locul unde se află, cu excepţia cazurilor în care legea prevede altfel, conform dispoziţiilor art.86 alin.3 combinat cu art.74 Cod procedură penală.
Daca intimata insista in audierea acestui martor, neprezentarea se poate sanctiona cu amenda, sau daca a fost citata prin serviciul perosnal al firmei, sa fie sanctionat conducatorul. In cazuri extreme se poate solicita prezentarea martorului cu mandata de aducere.
daniela vorovenci a scris:

Persoana chemată în calitate de martor are obligaţia procesuală de prezentare - este obligată conform prevederilor art.83 alin.1 Cod procedură penală, să se înfăţişeze la locul, ziua, ora arătate în citaţie în faţa organelor judiciare. Lipsa nejustificată a martorului de a se prezenta la data stabilită de organele judiciare se sancţionează cu amendă judiciară de la 250 lei la 5.000 lei, potrivit art.198 alineatul 2 Cod procedură penală, cu obligaţia însă din partea organelor judiciare ca acesta să fi fost legal citat. Amenda judiciară se aplică de organele de urmărire penală prin ordonanţă, iar de instanţa de judecată prin încheiere. Dacă din motive temeinice martorul nu s-a prezentat poate cere scutirea de amendă ori reducerea amenzii în termen de 10 zile de la comunicarea ordonanţei organului de urmărire penală ori a încheierii instanţei. În funcţie de motivele arătate, organul judiciar apreciază asupra scutirii sau reducerii cuantumului amenzii art.199 Cod procedură penală.

În situaţia în care neprezentarea martorului este justificată de imposibilitatea de a se prezenta pentru a fi ascultat, de exemplu o boală, stare de arest, organul de urmărire penală sau instanţa de judecată procedează la ascultarea acestuia la locul unde se află, cu excepţia cazurilor în care legea prevede altfel, conform dispoziţiilor art.86 alin.3 combinat cu art.74 Cod procedură penală.

Cred ca este vorba despre un proces civil, caruia nu-i sunt aplicabile prevederile Codului de procedura penala :)