Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu de maternitate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu de maternitate?

Am lucrat 4 luni la un magazin alimentar.Din sept.2013 pana in 24 .dec 2013.
Am avut o luna de pauza in care nu am lucrat.
M-am angajat pe data de 30 ian. 2014 la un alt magazin alimentar.
Sunt gravida in 4 saptamani.
Avand in vedere ca in prezent sunt salariata as vrea sa stiu ce se va intampla
cand se va apropia momentul nasterii:undeva in luna octombrie.
Pot beneficia de concediu prenatal si de maternitate?
Pot beneficia de concediu de crestere a copilului daca am o luna
fara cotizare?
Va rog mult de tot sa imi raspundeti, apreciez foarte mult, multumesc.
@ andreeaghe

Pot beneficia de concediu prenatal si de maternitate?

Da, puteti beneficia de concediul de maternitate si de indemnizatia aferenta acestuia.
Concediul de maternitate insumeaza 126 de zile calendaristice, fiind format din:
- concediu de sarcina (concediu prenatal), care se poate acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere
- concediu de lauzie (concediu postnatal), care se poate acorda pe o perioada de 63 de zile dupa nastere

Din cele 126 de zile de concediu de maternitate, numai primele 42 de zile de dupa nastere sunt obligatorii. Restul de 84 pot sa nu fie luate, daca ele nu sunt necesare.

Pot beneficia de concediu de crestere a copilului daca am o luna fara cotizare?

Daca data prezumata a nasterii este octombrie 2014, atunci perioada eligibila pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC este noiembrie 2013 - octombrie 2014.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit, aşa cum sunt ele |prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

In speta, dvs aveti:
sept 2013 - 24 dec 2013 angajata
30.01.2014 - pana in prezent angajata.

In acest caz, raportandu-ne si la art.4 din OUG nr.111/2010 , reiese faptul ca veti putea beneficia si de indemnizatia pentru CCC.

OUG 111/2010:
Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Este exact ce va trebuie dvs. pentru luna decembrie 2013 si luna ianuarie 2014. Altfel spus, veti beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

Multumesc mult pentru raspuns.
As mai avea niste intrebari, daca aveti timpul necesar sa imi raspundeti, v-as multumi foarte mult.
1.Sa inteleg ca acele doua zile 30 si 31 ianuarie pot fi considerate fractie de luna
printr-o exceptie conform alin.3?
2.Daca nu aveam aceste doua zile lucrate si contractul incepea la 1 februarie 2014
nu mai beneficiam de ccc?
3.Daca copilul se naste prematur sa zicem in luna august si nu octombrie este nevoie de 10 luni de cotizatie ca salariat?
4.Exista totusi vreo posibilitate sa imi refuze indemnizatia avand in vedere ca am pauza intre 24 decembrie 2013-30 ianuarie 2014?
5.Concediul postnatal se suprapune cu cel de ccc?
1.Sa inteleg ca acele doua zile 30 si 31 ianuarie pot fi considerate fractie de luna
printr-o exceptie conform alin.3?
Intr-adevar, intra la exceptia prevazuta de art.4 alin.3 din OUG nr.111/2010

2.Daca nu aveam aceste doua zile lucrate si contractul incepea la 1 februarie 2014
nu mai beneficiam de ccc?
Respunsul este negativ la aceasta intrebare.

3.Daca copilul se naste prematur sa zicem in luna august si nu octombrie este nevoie de 10 luni de cotizatie ca salariat?
În situaţia în care naşterea copilului se produce înainte de termen, perioada de 12 luni se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.

4.Exista totusi vreo posibilitate sa imi refuze indemnizatia avand in vedere ca am pauza intre 24 decembrie 2013-30 ianuarie 2014?
Nu exista aceasta posibilitate , intrucat aveti exceptia de la regula, unde va incadrati.

5.Concediul postnatal se suprapune cu cel de ccc?
NU se suprapune. CCC incepe la terminarea concediului postnatal.