Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?

Buna ziua,
Vreau sa ma ajutati sa lamuresc o problema.
Pe data de 2 Ianuarie am cumparat rovinieta, iar pe data de 8 au fost schimbate numerele la masina, deci schimbare de propietar adica eu fiind cel nou.
Mergând la Bacau am fost "pozat" de 2 camera pentru rovinieta, acum stau cu frica, sa ma astept la o amenda sau nu?
Mentionez ca pe rovinieta scrie seria la masina, dar si numarul, acum am aceiasi serie dar nr. diferit.
La schimbarea proprietarului am fost obligat sa cumpar alta asigurare dar nu mi sa spus nimic de rovinieta, a fost si greseala mea ca nu am intrebat pana acum.
Astept un sfat/raspuns.:help:

Multumesc!
johnythelove, utilizator

Am cumparat alta rovinieta(pe 1 an) peste cea care inca o aveam valabila, de teama sa nu iau inca 2-3 amenzi :(.
Multumesc membrului Ludo, asa voi face.
Care ar fi sansele sa castig in instanta? pe o scara de 1 la 10?
johnythelove, utilizator
Ar trebui sa fie 10 dar din pacate mai sunt, pe ici, pe colo, judecatori care gandesc altfel precum persoana ''fugita''. Cred ca nu e mult un 9.