avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?

Buna ziua,
Vreau sa ma ajutati sa lamuresc o problema.
Pe data de 2 Ianuarie am cumparat rovinieta, iar pe data de 8 au fost schimbate numerele la masina, deci schimbare de propietar adica eu fiind cel nou.
Mergând la Bacau am fost "pozat" de 2 camera pentru rovinieta, acum stau cu frica, sa ma astept la o amenda sau nu?
Mentionez ca pe rovinieta scrie seria la masina, dar si numarul, acum am aceiasi serie dar nr. diferit.
La schimbarea proprietarului am fost obligat sa cumpar alta asigurare dar nu mi sa spus nimic de rovinieta, a fost si greseala mea ca nu am intrebat pana acum.
Astept un sfat/raspuns.:help:

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 2 Februarie 2014
johnythelove, utilizator
Cel mai recent răspuns: ludo , utilizator 13:46, 7 Februarie 2014


Am cumparat alta rovinieta(pe 1 an) peste cea care inca o aveam valabila, de teama sa nu iau inca 2-3 amenzi :(.
Multumesc membrului Ludo, asa voi face.
Care ar fi sansele sa castig in instanta? pe o scara de 1 la 10?
Ultima modificare: Vineri, 7 Februarie 2014
johnythelove, utilizator
Ar trebui sa fie 10 dar din pacate mai sunt, pe ici, pe colo, judecatori care gandesc altfel precum persoana ''fugita''. Cred ca nu e mult un 9.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovigneta todeadanielmariu todeadanielmariu Buna ziua.Fortuit,mi-am schimbat domiciliul,dintr-un judet in altul.Conform legii am fost nevoit sa schimb numarul si implicit talonul masinii.As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Auto cumparat cu rovinieta valabila, pot folosi rovinieta pana expira ? patraule2 patraule2 Am vandut masina tatalui meu acum o luna si am verificat astazi pe site-ul CNADNR valabilitatea rovinietei. Exista o rovinieta valabila pe seria de sasiu a ... (vezi toată discuția)
Rovinieta bubby bubby cum se procedeaza in cazul in care am rovinieta pe 1 an si schimb nr masinii , unde trebuie anuntat ? (vezi toată discuția)