Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

o persoana se afla in concediu de crestere copil pana in luna mai 2014 dar este insarcinata a doua oara . cum este mai bine sa inceapa activitatea mai repede sau numai din mai ? cum se calculeaza concediu de crestere pentru al doilea copil ?
1. Din ce spuneti se pare ca va naste al doilea copil dupa ce se va termina concediul crestere copil pentru primul copil (CCC1).

2. Dupa ce se termina CCC1 face o cerere catre angajator prin care solicita incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. Apoi, pentru a intra in CCC2 procedeaza la fel ca la CCC1 (intra in concediu de maternitate si apoi in CCC2).

4. - Indemnizatia pentru CCC2 va fi 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Se ia in calcul si indemnizatia lunara pentru CCC1.