Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Societate plateste taxa anuala la Mediu pt deseuri ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Societate plateste taxa anuala la Mediu pt deseuri (carton), i se aplica art. 22 alin 3 sin Lg 211/2011??

Buna ziua,
Daca societatea mea primeste si trimite Marfa depozitata in cutii de carton (care sunt considerate deseuri) si platim annual o taxa la Mediu pentru ele, ne incadram la art. 22 alin 3 sin Legea nr. 211/25.11.2011, "detinatorii/producatorii de deseuri persoane juridice, comerciantii, precum si operatorii economici autorizati din punct de vedere al protectiei mediului pentru efectuarea operatiunilor de colectare si transport deseuri „au obligatia sa desemneze o persoana din randul angajatilor proprii care sa urmareasca si sa asigure indeplinirea obligatiilor prevazute de prezenta lege sau sa delege aceasta obligatie unei terte persoane”.

Conform alin. 4 „Persoanele desemnate, prevazute la alin. 3, trebuie sa fie instruite în domeniul gestiunii deseurilor, inclusiv a deseurilor periculoase, ca urmare a absolvirii unor cursuri de specialitate”.

Suntem obligati sa desemnam o persoana care sa fi absolvit cursuri de specialitate?

Multumesc
Da, trebuie sa desemnati o persoana sau sa incheiati un contract cu o firma. Asa cum specifica Legea 211/2011 aproape toate societatile comerciale au aceasta obligatie deoarece la un moment dat devin generatoare sau detinatoare de deseuri (inclusiv deseuri menajere). In cazul dvs., pe langa declaratiile si sumele platite la AFM mai trebuie sa faceti o serie de raportari catre Autoritatea de Protectie a Mediului. Chiar aveti nevoie de o persoana sa se ocupe de aceste aspecte deoarece amenzile in domeniu sunt foarte mari.
Multumesc!

Komkao Consulting a scris:

Da, trebuie sa desemnati o persoana sau sa incheiati un contract cu o firma. Asa cum specifica Legea 211/2011 aproape toate societatile comerciale au aceasta obligatie deoarece la un moment dat devin generatoare sau detinatoare de deseuri (inclusiv deseuri menajere). In cazul dvs., pe langa declaratiile si sumele platite la AFM mai trebuie sa faceti o serie de raportari catre Autoritatea de Protectie a Mediului. Chiar aveti nevoie de o persoana sa se ocupe de aceste aspecte deoarece amenzile in domeniu sunt foarte mari.

Buna ziua,
Tot in legatura cu deseurile, suntem o firma ce comercializeaza electrocasnice, avem DEEE de la populatie in cadrul promotiilor rabla, schimb unu la unu, produse defecte (schimbate in garantie la clienti), baterii uzate aduse de angajati de acasa pe care le dam contra cost unor societati de colectare care la randul lor le predau reciclatorului. pentru aceasta activitate trebuie tinuta evidenta conform HG 856/2002?
Da, trebuie sa predati deseurile resapective catre societati autorizate si sa tineti evidenta gestiunii deseurilor.