Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Banii personali ai salariatilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Banii personali ai salariatilor

Am avut control de la finante si ni s-a cerut caietul cu evidenta banilor personali ai salariatilor. Mai trebuie tinut acest caiet,Eu stiam ca aceasta prevedere s-a abrogat in momentul in care a devenit obligatorie utilizarea caselor de marcat electronice.
Buna ziua,

Legea nr. 264/2008 a eliminat obligatia utilizatorilor de aparate de marcat electronice fiscale, prevazuta la articolul 4 alineatul (6), litera e, din OUG nr. 28/1999, de a inregistra banii personali detinuti de angajati si/sau de administratorul unitatii intr-un registru special, si de a a introduce, la inceputul fiecarei zile, in aparatele de marcat electronice fiscale, soldul initial reprezentand monedele/bancnotele divizionare necesare pentru a da restul clientului.

Respect,
Dan Preda.