Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcerea la munca dupa primul an de concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcerea la munca dupa primul an de concediu de crestere copil

Am intrat in concediu de crestere copil in februarie 2013 si doresc sa ma intorc la munca in mai 2014. Intrebarea mea este daca ma intorc pe 15 mai la munca, mai pot primi suplimentul intreg de 500 lei?
pentru ce perioada de CIC ati optat?
1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani.

2. Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani.

3. Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an si pana implineste 2 ani.

4. In cazul fractiunilor de luna suplimentul de insertie se calculeaza proportional cu numarul de zile calendaristice in care aveti dreptul la acest stimulent.
ana-cer, moderator
Am optat pt 2 ani.
Multumesc pt raspunsuri!