avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit pe venitul global
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit pe venitul global

asociatul unic trebuie sa depuna declaratia de impozit pe venitul global?
Dar o persoana care a fost in concediu ingrijire copil si a primit indemnizatia de 600 lei?
Cel mai recent răspuns: aida1 , utilizator 08:46, 16 Aprilie 2009
Daca e singura sursa de venit nu depuneti declaratia. Doar daca mai aveti venituri si din alte surse at trebuie sa depuneti declaratia 200
In 2008 am primit indemnizatia de crestere copil de 600 lei si am fost si asociat unic la un Srl, platitor de impozit pe profit, care a fost pe pierdere. In consecinta, de la firma nu am incasat nici un venit (firma avand pierdere) , singurul meu venit fiind aceasta indemnizatie.

Intrebare: in acest caz mai depun declaratia?
multumesc,
In acest context trebuie sa depuneti declaratia chiar daca societatea a avut pierderi.
eu nu cred ca trebuie depusa declaratia 200.
Cine nu depune declaraţia 200?

Nu trebuie să depuneţi declaraţia privind veniturile realizate – formularul 200 – dacă "

- aţi avut venituri din salarii

- aţi avut venituri din pensii

- aţi avut venituri din vânzarea unei case, a unui teren (proprietăţi imobiliare)

- aţi câştigat premii sau la jocuri de noroc

- veniturile dvs. sunt stabilite de fisc, pe bază de norme

- aţi avut venituri din investiţii (dobânzi, dividende etc.)

- aţi avut venituri din tranzacţionarea părţilor sociale şi valorile mobiliare, în cazul societăţilor închise, etc

- venituri din alte surse (de ex. prime de asigurări, etc.).



Cine trebuie să depună declaraţia 200?

Trebuie să depuneţi formularul 200 dacă :

- aţi avut venituri din activităţi independente, adică :

- comerţ, servicii, meserii …

- profesii libere: avocat, notar, contabil, arhitect …

- drepturi de proprietate intelectuală: invenţii, drepturi de autor ...

- aţi avut venituri din cedarea folosinţei bunurilor, adică aţi închiriat/cedat un apartament, o casă, un teren, un utilaj, un vehicul ...(bunuri imobile şi mobile)

- aţi avut venituri din activităţi agricole (legume, pepiniere etc.) determinate în sistem real, adică ţineţi contabilitate în partidă simplă

- aţi avut venituri din tranzacţii cu titluri de valoare,

multumesc pt. raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venitul global miki3 miki3 Buna ziua, As dori sa stiu mai multe informatii in legatura cu urmatoarea problema: Mama mea este pensionara, are o pensie mica (500 roni) si mai primeste ... (vezi toată discuția)
Asociatul unic depune d 200 privind veniturile realizate? aida1 aida1 Asociatul unic al unui SRL trebuie sa depuna Declaratia 200? Mentionez ca nu este angajat cu contract de munca la propria societate si nici in alta parte, Si ... (vezi toată discuția)
Doi la suta catre un ong manole silviu manole silviu Buna ziua, in cazul in care asociatul unic al unui SRL doreste sa vireze 2% din impozit catre o organizatie non-profit, ce anume trebuie sa completeze: ... (vezi toată discuția)