Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar zile de concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar zile de concediu medical

Cate zile de concediu medical se pot acorda in decursul unui an pana la comisia de examinare?
In general 90 de zile calendaristice. Exista si situatii cand se accepta si perioade mai lungi, in functie de codul de diagnostic.

OUG nr. 158/2005:
ART. 13
(1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotitã din prima zi de îmbolnãvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de cãtre medicul specialist pânã la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurãrilor sociale.
(3) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este mai mare în cazul unor boli speciale şi se diferenţiazã dupã cum urmeazã:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã şi unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Naţionalã de Asigurãri de Sãnãtate, denumitã în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sãnãtãţii;
b) un an, cu drept de prelungire pânã la un an şi 6 luni de cãtre medicul expert al asigurãrilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã meningealã, peritonealã şi urogenitalã, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA şi neoplazii, în funcţie de stadiul bolii;
c) un an şi 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã operatã şi osteoarticularã;
d) 6 luni, cu posibilitatea de prelungire pânã la maximum un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru alte forme de tuberculozã extrapulmonarã, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
In concediul prenatal cu cate zile inainte de data nasterii se intra?
Obligatoriu este efectuarea celor 42 de zile de concediu postnatal.
Prin urmare, in prenatal puteti intra si cu o zi inainte de data prezumata a nasterii.
Stiam ceva ca se poate intra din luna a VII a de sarcina.
Durata concediului de maternitate (sarcina + lahuzie sau prenatal+postnatal) este de 126 de zile, dintre care, in mod obligatoriu, salariata va efectua 42 de zile de concediu de lahuzie (postnatal). Prin urmare se poate lua un concediu de sarcina (prenatal) de 84 de zile.