Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal 2014
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal 2014

Ce efecte are noul cod penal la o condamnare definitiva dupa vechiul cod la o pedeapsa de 2 ani cu suspendare si 4 de reabilitare pt faptele de furt calificat si furt de folosinta al unui atovehicul? Scade perioada de reabilitare sau exista noi cai de atac daca condamnarea a ramas definitiva in prima instanta?Va multumesc!
Legea 187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal.

Art. 4
Pedeapsa aplicata pentru o infractiune printr-o hotarare ce a ramas definitiva sub imperiul Codului penal din 1969, care nu depaseste maximul special prevazut de Codul penal, nu poate fi redusa in urma intrarii in vigoare a acestei legi.

Art. 15
(1) Masura suspendarii conditionate a executarii pedepsei aplicata in baza Codului penal din 1969 se mentine si dupa intrarea in vigoare a Codului penal.
(2) Regimul suspendarii conditionate a executarii pedepsei prevazute la alin. (1), inclusiv sub aspectul revocarii sau anularii acesteia, este cel prevazut de Codul penal din 1969.