Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren care nu a fost nationalizat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren care nu a fost nationalizat

Cum putem afla daca un teren a fpst nationalizat?
De ce reluati aceeasi intrebare?Ati primit deja informatii la prima postare.Adresati-va OCPI local pentru o CF de informare, in care trebuie sa existe tot istoricul legal al imobilului, de la primul proprietar pana in prezent.
Va multumesc ptr raspuns.Am scos cf acum doua saptamini iar in 1998 figura inca pe vechii proprietari,daca ar fi fost nationalizat ar trebui sa fie scris in cf ? ca notarul la care am fost sa facem succesiunea a zis ca ii trebuie inca un cf.
Schimbati notarul, care se pare ca nu cunoaste atributiile de caz:
Conform art. 54 alin. 1 din Legea nr. 7/1996, notarul public autentifică actele prin care se transmit, constituie, modifică sau se sting drepturile reale imobiliare pe baza extrasului de carte funciară emis stict în acest scop de Biroul de Carte Funciară din cadrul Oficiului de Cadastru şi Publicitate Imobiliară sau , după caz, a certificatul de sarcini.
Numai notarul public poate elibera extrasul de carte funciară pentru încheierea de acte notariale (de autentificare), la cererea proprietarului tabular sau moştenitorilor acestuia (conform art. 56 din Legea nr. 7/1996). Aşadar, biroul notarial va obţine extrasul de carte funciară în numele prorietarului.
In cit timp obtine notarul aceste acte de care zice ca are nevoie?Va multumesc
Din acest motiv nu se deschid doua postari cu acelasi subiect.Aveati raspunsul deja primit:

Taxa către OCPI pentru eliberarea unui extras de informare este:

20 de lei, în regim normal - se eliberează în două zile (termen de recomandare, poate dura şi mai mult) şi
100 de lei, în regim de urgenţă (1 zi)

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook