Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie impusa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie impusa

O buna prietena se confrunta cu urmatoarea problema: angajatorul la care lucreaza de aprox. 9 ani ii solicita demisia fara un motiv concret (relatiile contractuale pe parcursul celor 9 ani au fost rezonabile, cu bune si rele).
ce alternative are?
Multumesc!
ana-cer, moderator
sa ignore solicitarea angajatorului si sa isi caute un alt loc de munca.
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi ?impusă? de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatul, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
ana-cer, moderator