avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit

Am o societate infiintata in oct 2013. Sunt cu impozit pe venit, platitor/trimestru.
In februarie acum o sa depasesc plafonul de 65.000 euro. Cand voi trece la impozitul pe profit? As vrea din martie pt ca si in aceasta luna voi avea profit mare si daca ar fi sa platesc tot impozit pe venit nu-mi convine ca e prea mult. Eu, daca sunt la trimestru ar trebui sa platesc in aprilie pt trim 1. Cum ma sfatuiti sa procedez? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 12:58, 10 Februarie 2014
Potrivit art.112^6 din Codul fiscal,treceti la impozit pe profit incepand cu data de 01.01.2014.
Conform art.112 ^8 alin.(4)trebuie sa comunicati Admnistratiei fiscale(prin D 010)iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderii si trecerea la sistemul de impunere - impozitul pe profit.
Adica eu pt trimestrul I voi plati impozit pe venit?
Din ce am mentionat eu nu rezulta ca platiti impozit pe venit. Declaratia 010 trebuie sa o depuneti in termen de 30 de zile de la data depasirii plafonului de 65000 euro,conform art.77 din Codul de procedura fiscala. In declaratie veti trece : scoaterea din evidenta incepand cu data de 31.12.2013 ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderii si luarea in evidenta incepand cu data de 01.01.2014 ca platitor de impozit pe profit. Deci,cu data de 01.01.2014 veti fi platitor de impozit pe profit.
Pai cum sa cer trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit din 31.12.2013 daca eu abia acum, in februarie voi depasi plafonul. Si, sunt la trimestru...
Pentru clarificare,lecturati prevederile art.112^6 si 112^8 din Codul fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit gina10 gina10 Va rog sa ma lamuriti: firma nou infiintata(in nov.2012),la 31.dec.12 platitoare de impozit pe profit; ianuarie are venituri de 30000 euro iar in februarie ... (vezi toată discuția)
Depasire ca 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon micro camicami camicami societate platitoare de impozit micro de la 1 februarie 2013. Daca depasirea plafonului de 65000 eur intervine in ultima luna a trim.II ,adica la iunie 2013 ... (vezi toată discuția)