Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit

Am o societate infiintata in oct 2013. Sunt cu impozit pe venit, platitor/trimestru.
In februarie acum o sa depasesc plafonul de 65.000 euro. Cand voi trece la impozitul pe profit? As vrea din martie pt ca si in aceasta luna voi avea profit mare si daca ar fi sa platesc tot impozit pe venit nu-mi convine ca e prea mult. Eu, daca sunt la trimestru ar trebui sa platesc in aprilie pt trim 1. Cum ma sfatuiti sa procedez? Multumesc!
Potrivit art.112^6 din Codul fiscal,treceti la impozit pe profit incepand cu data de 01.01.2014.
Conform art.112 ^8 alin.(4)trebuie sa comunicati Admnistratiei fiscale(prin D 010)iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderii si trecerea la sistemul de impunere - impozitul pe profit.
Adica eu pt trimestrul I voi plati impozit pe venit?
Din ce am mentionat eu nu rezulta ca platiti impozit pe venit. Declaratia 010 trebuie sa o depuneti in termen de 30 de zile de la data depasirii plafonului de 65000 euro,conform art.77 din Codul de procedura fiscala. In declaratie veti trece : scoaterea din evidenta incepand cu data de 31.12.2013 ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderii si luarea in evidenta incepand cu data de 01.01.2014 ca platitor de impozit pe profit. Deci,cu data de 01.01.2014 veti fi platitor de impozit pe profit.
Pai cum sa cer trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit din 31.12.2013 daca eu abia acum, in februarie voi depasi plafonul. Si, sunt la trimestru...
Pentru clarificare,lecturati prevederile art.112^6 si 112^8 din Codul fiscal.