Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie-aplicare indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie-aplicare indice de corectie

Buna ziua!Am iesit la pensie pentru limita de varsta(initial) incepand cu data de 27 iunie 2011.Prin neaplicarea prevederilor art 170 din legea 263/2010 valoarea punctajului mediu anual a ramas neschimbat pana astazi,beneficiind de doua mariri ale pensiei prin marirea,doar,a valorii punctului de pensie.As vrea,daca este posibil,sa mi se explice cat mai simplu posibil,in ce masura voi beneficia de marirea punctajului anual prin aplicarea indicelui de corectie si,mai ales,care este mecanismul aplicarii acestui(acestor) indice de corectie.Sper ca m-am facut inteles si va multumesc pentru raspuns.
Punctajul mediu anual din decizie x 106% = punctajul mediu anual in urma aplicarii indicelui de corectie de 1,06.
Acest punctaj mediu anual este valabil incepand cu 01/01/2013
Punctajul mediu anual din decizie x 112% = punctajul mediu in urma aplicarii indicelui de corectie de 1,12.
Acest punctaj mediu anual este valabil incepnad cu 07/11/2013.
Va multumesc pentru raspuns!Va rog totusi sa ma ajutati sa inteleg:Daca punctajul mediu anual din decizie este,de pilda,1,11349,iar legea,am inteles ca spune ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data,asupra punctajului mediu anual initial,care va fi valoarea punctajului mediu anual care va fi folosit in continuare la calcularea pensiei?
A doua intrebare,sa zicem ,tot concreta:Daca de pilda casa de pensii va incepe plata efectiva a pensiei recalculate cu indicele de corectie in luna martie,care este perioada de timp pentru care se va plati diferenta de bani ce rezulta din aceasta marire a pensiei?
Va multumesc mult!
Daca v-ati deschis drepturile in anul 2011 cu un punctaj mediu anual de 1,11349 asta inseamna ca:
1)Incepand cu 01/01/2013 punctajul mediu anual a devenit 1,1803
Adica 1,11349x106%=1,1803
In intervalul 01/01/2013 la 06/11/2013 pensia bruta va fi(a fost)1,1803x762,1=900 de lei
2)Incepand cu 07/11/2013 punctajul mediu anual a devenit 1,24711
Adica 1,11349x112%=1,24711
In intervalul 07/11/2013 la 31/12/2013 pensia bruta va fi 1,24711x762,1 = 951 de lei
Incepand cu 01/01/2014 pensia bruta va fi 1,24711x790,7=987 de lei

Se face diferenta intre ce ati primit si ce trebuia sa primiti in intervalele de mai sus.
Se vor plati diferentele care reies din aceste calcule.
Buna ziua!
Legat de intrebarea mea cu privire la aplicarea indicelui de corectie,ma vad obligat sa revin si sa va rog sa ma ajutati sa inteleg un lucru.Asa dupa cum am relatat si in mesajul anterior eu am iesit la pensie pentru limita de varsta (initial) in 2011,cu un stagiu de cotizare de peste 43 de ani.Din anumite motive,care nu mi-au fost clarificate,nu am fost cuprins in acest program centralizat al CNNP de aplicare a indicelui de corectie asupra punctajului mediu anual din decizia de pensionare.Am facut,in urma cu mai bine de o luna,o cerere de rezolvare a situatiei,la casa locala de pensii.Cand am intrebat,insa,in ce stadiu de solutionare se afla cererea mea am ramas putin descumpanit de raspunsul pe care l-am primit,un raspuns laconic;"Dumneavoastra aveti lucrat ceva timp si in CAP(agricultura).As putea sa va dau o decizie,dar n-as vrea, totusi,sa v-o dau,iar Bucurestiul sa nu va puna in plata".
Intrebarea mea este:Faptul ca am lucrat foarte putin in fostul CAP ar putea constitui un impediment in aplicarea indicelui de corectie asupra punctajului mediu anual?
Va multumesc pentru raspuns si,va apreciez munca pe care o faceti.
Nu are legatura indicele de corectie cu faptul ca ati muncit si la C.A.P.
Singura conditie pentru aplicarea indicelui de corectie,este ca prima deschidere de drepturi sa fie dupa 01/01/2011.