avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie

Subiect: Alcoolemie la volan-noul cod penal
Buna ziua!
Pe scurt : in anul 2009 am fost condamnat pentru conducerea unui auto sub influenta bauturilor alcoolice la 2 ani si 8 luni inchisoare cu suspendare si la 3 ani termen de incercare. In anul 2012 am fost surprins la volan sub influenta bauturilor alcoolice, avand in acest moment dosar penal, care inca nu a ajuns la procuratura.
Intrebarea mea este : stiu ca dupa vechiul cod penal acum ar trebui sa mi se aplice o sentinta cu executare care sa cuprinda si sentinta anterioara, insa nu stiu daca odata cu intrarea in vigoare a noului cod penal situatia se schimba sau ramane aceeasi ca inainte?!
Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Cel mai recent răspuns: coman106 , utilizator 20:04, 10 Februarie 2014
legea 187/2012 spune ca regimul suspendarilor ramane acelasi.
mai mult dvs aveti ambele infractiuni savarsite in timpul vechiului cod penal.
din punctul meu de vedere situatia pentru dvs va fi aceeasi si pe noul si pe vechiul cod.
doberv a scris:

legea 187/2012 spune ca regimul suspendarilor ramane acelasi.
mai mult dvs aveti ambele infractiuni savarsite in timpul vechiului cod penal.
din punctul meu de vedere situatia pentru dvs va fi aceeasi si pe noul si pe vechiul cod.

Multumesc pentru raspuns!
Nu stiu in ce masura influenteaza perioada in care a fost savarsita infractiunea....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare pana in 1 martie andrreyutz andrreyutz daca am hotararea irevocabilă pana in 1 martie pot sa iau toti bani sau in rate ? atasez Aceasta prevedere se aplica doar pentru actele administrative ... (vezi toată discuția)
Firme inactive fifi58 fifi58 care este deosebirea intre firme inactivi , si firme cu activitate este suspendata In oct.2013 am suspendat activitatea si totusi in lista cu firme inactivi ... (vezi toată discuția)
Proceduri operationale magda8s magda8s Buna, imi poate trimite cineva si mie pe email model de proceduri operationale si registrul riscurilor pentru resurse umane Citeste mai mult: ... (vezi toată discuția)