Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie

Subiect: Alcoolemie la volan-noul cod penal
Buna ziua!
Pe scurt : in anul 2009 am fost condamnat pentru conducerea unui auto sub influenta bauturilor alcoolice la 2 ani si 8 luni inchisoare cu suspendare si la 3 ani termen de incercare. In anul 2012 am fost surprins la volan sub influenta bauturilor alcoolice, avand in acest moment dosar penal, care inca nu a ajuns la procuratura.
Intrebarea mea este : stiu ca dupa vechiul cod penal acum ar trebui sa mi se aplice o sentinta cu executare care sa cuprinda si sentinta anterioara, insa nu stiu daca odata cu intrarea in vigoare a noului cod penal situatia se schimba sau ramane aceeasi ca inainte?!
Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
legea 187/2012 spune ca regimul suspendarilor ramane acelasi.
mai mult dvs aveti ambele infractiuni savarsite in timpul vechiului cod penal.
din punctul meu de vedere situatia pentru dvs va fi aceeasi si pe noul si pe vechiul cod.
doberv a scris:

legea 187/2012 spune ca regimul suspendarilor ramane acelasi.
mai mult dvs aveti ambele infractiuni savarsite in timpul vechiului cod penal.
din punctul meu de vedere situatia pentru dvs va fi aceeasi si pe noul si pe vechiul cod.

Multumesc pentru raspuns!
Nu stiu in ce masura influenteaza perioada in care a fost savarsita infractiunea....