avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prelungire valabilitate permis de conducere american
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prelungire valabilitate permis de conducere american

Va rog sa imi spuneti daca permisul de conducere american al unui cetatean olandez rezident in Romania poate fi prelungit in Romania in conditiile in care va expira in Septembrie 2014. Ce trebuie facut? Se mai sustine examen? Unde ma pot adresa pentru aceste informatii?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 15:23, 10 Februarie 2014
Autoritatile romane nu pot prelungi decat un permis de conducere emis de catre o autoritate romana.

Pentru a fi prelungit permisul de conducere exista doua posibilitati, prima, il preschimba in permis romanesc, a doua, il preschimba la autoritatea emitenta americana apeland ori la ajutorul ambasadei americane in Romania ori online (aceasta posibilitate a aparut recent in Romania ptr cetatenii romani bineinteles, in USA este posibil sa existe de multa vreme).

Informatii privind modalitatea preschimbarii permisului de conducere american gasiti aici
[ link extern ]

La preschimbarea permiselor de conducere ca urmare a expirarii valabilitatii nu se mai sustine examen in schimb este necesara fisa medicala.

De exemplu pentru Texas schimbarea permisului se poate face
-online
-personal
-telefonic
-email

[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2014
cyan, moderator
Multumesc frumos. Incerc sa intru pe [ link extern ] .
Incerc si aici: dmv.us-driverslicense.com/‎
Informatiile cele mai concrete le gasiti accesand statul unde a fost eliberat permisul.

Este posibil sa existe diferente intre state privind reinnoirea permiselor de conducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis de conducere strain - preschimbare - CatalinF CatalinF Buna, Am dobandit permisul de conducere in Italia in perioada in care locuiam acolo, acum vreau sa il preschimb in unul Romanesc, doar ca de vreo 3 luni ... (vezi toată discuția)
Preschimbarea permisului de conducere din uk in romanesc Ciobanuliviuvasile Ciobanuliviuvasile Va rog sa ma informa- ti cu privire la schimbaria permisului de conducere Englezesc(UK) in cel ROMANESC ,cu specificaria ca l-am preschimbat de oarece am ... (vezi toată discuția)
Obtinere permis conducere cetatean strain simoalin simoalin Buna ziua, as dori sa stiu daca un cetatean UE poate sa dea examen si sa obtina permis de conducere in Romania. Mentionez ca este om de afaceri din Marea ... (vezi toată discuția)