Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prelungire valabilitate permis de conducere american
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prelungire valabilitate permis de conducere american

Va rog sa imi spuneti daca permisul de conducere american al unui cetatean olandez rezident in Romania poate fi prelungit in Romania in conditiile in care va expira in Septembrie 2014. Ce trebuie facut? Se mai sustine examen? Unde ma pot adresa pentru aceste informatii?
Va multumesc.
Autoritatile romane nu pot prelungi decat un permis de conducere emis de catre o autoritate romana.

Pentru a fi prelungit permisul de conducere exista doua posibilitati, prima, il preschimba in permis romanesc, a doua, il preschimba la autoritatea emitenta americana apeland ori la ajutorul ambasadei americane in Romania ori online (aceasta posibilitate a aparut recent in Romania ptr cetatenii romani bineinteles, in USA este posibil sa existe de multa vreme).

Informatii privind modalitatea preschimbarii permisului de conducere american gasiti aici
[ link extern ]

La preschimbarea permiselor de conducere ca urmare a expirarii valabilitatii nu se mai sustine examen in schimb este necesara fisa medicala.

De exemplu pentru Texas schimbarea permisului se poate face
-online
-personal
-telefonic
-email

[ link extern ]
cyan, moderator
Multumesc frumos. Incerc sa intru pe [ link extern ] .
Incerc si aici: dmv.us-driverslicense.com/‎
Informatiile cele mai concrete le gasiti accesand statul unde a fost eliberat permisul.

Este posibil sa existe diferente intre state privind reinnoirea permiselor de conducere.