Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... certificatul de cazier fiscal
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

certificatul de cazier fiscal

stie cineva ce trebuie sa cuprinda certificatul de cazier fiscal? Am intrebat la trezorerie si mi s-a spus ca ar fi 3 variante [una am eliminat-o, fiind pt crearea unei persoane juridice]?
Cazierul fiscal se emite de Directia Finantelor Publice in raza carei persoana solicitanta isi are domiciliul.Fiind emis de DGFP nu poate contine decat informatii privind impozitele si taxele pe care solicitantul le-ar avea de achitat catre stat.

cazierul fiscal se ia de Finantele Publice si se plateste o taxa, am impresia ca si la cel judiciar, iar daca il vrei eliberat in regim de urgenta costa vreo 200 000lei. Oricum , nu trebuie sa specifici nimic, doar ca vrei cazierul fiscal, in rest stiu ei ce au de facut. :)
Cazierul fiscal este reglementat de Ordonanta Guvernamentala nr. 75/2001 actualizata si republicata in Monitorul Oficial nr.664 din 23/07/2004 modificata prin OG. nr. 10/2005; de H.G. nr. 31/2003 si de Ordinul nr. 40/2003.

Acte necesare:
-copie de pe CI/BI;
-chitanta care sa ateste plata taxei pentru cazier fiscal, care poate sa fie de 50.000lei in regim normal (10 zile) iar pentru regim de urgenta 200.000lei (5 zile);
-cerere tip;
-imputernicire avocatiala sau procura la notar in situatia in care sunteti reprezentat de alte persoane.
Toate aceste acte se depun la ghiseul pentru eliberarea cazierului fiscal din cadrul Primariei iar plata taxei se face la Trezoreria judeteana sau de sector
art. 9 (1) Certificatul de cazier fiscal este valabil 15 zile de la data emiterii si numai în scopul în care a fost eliberat.
art. 2 În cazierul fiscal se tine evidenta persoanelor fizice si juridice, precum si a asociatilor, actionarilor si reprezentantilor legali ai persoanelor juridice, care au săvârsit fapte sanctionate de legile financiare, vamale, precum si cele care privesc disciplina financiară.

la adresa [ link extern ]
vezi cum arata o cerere tip