avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amnistie si gratiere!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amnistie si gratiere!!!

Buna ziua! Uitati ce am gasit pe un site este adevarat Marea amnistie

In pararel cu intrarea NOULUI COD in vigoare, saptamana viitoare Parlamentul Romaniei va adopta mai mult ca sigur si legea MARII AMNISTII si GRATIERI. Proiectul de lege, aflat inca la comisia juridica a camerei deputatilor, a fost contestat vehement de o parte a mass-mediei, de opozitie, dar mai cu seama de presedintele Traian Basescu. Insa cu toate aceste critici este sigur ca LEGEA AMNISTIEI SI GRATIERII va trece prin parlament si ca, chiar daca presedintele Traian Basescu o va trimite inapoi, ea va fi revotata in parlament si pana la 1 martie 2014 va intra in vigoare. Astfel, vor fi eliberati din penitenciare cateva mii de romani, si de asemenea, vor scapa de dosare penale alte cateva mii. Acest fapt este unul inevitabil si s-a intamplat in toate tarile din lume atunci cand au avut loc reforme majore ale LEGISLATIEI PENALE.

Probabil ca proiectul de lege aflat in Parlament va mai suporta unele modificari cu privire la limita maxima de pedeapsa in ceea ce priveste AMNISTIA SI GRATIEREA  si probabil cu privire la unele infractiuni  care ar putea sa fie scoase sau introduse in ultima clipa in randul infractiunilor care beneficiaza de aceasta oportunitate.

VOM REVENI!

- See more at: [ link extern ] ?
Cel mai recent răspuns: Radhika , utilizator 15:39, 11 Februarie 2014
ponta a declarat ca psd-ul nu mai sustine legea amnistiei si nu va intra la dezbateri in aceasta sesiune parlamentara
Atunci inseamna k seitu acesta minte?Degeaba spune ponta ca nu se mai reia proiectu nimeni nu stie ce planuri are parlamentu
ponta a dat declaratia in 3 febr,dupa aparitia textului citat de dvs......na,o sa vedem,politica e politica...eu s langa amnistie
Ponta si-a spus pur parerea sa,asta nu inseamna ca organizatia politica din care face parte(care este si majoritatea parlamentului) i-o va sustine sau o vor pune in practica.
Sau poate prin aceste declaratii incearca sa pregateasca populatia pentru o gratiere.
Dupa parerea mea ar putea sa fie o gratiere dar aceasta nu va scoate din parnaie prea multa lume daca ar fi doar pt cei la prima abatere cu fapte usoare asa cum era vorba,deoarece stim toti ca pt fapte usoare la prima abatere nu intrii in parnaie.90 la suta din cei care sunt la inchisoare pt fapte usoare sunt recidivisti,iar daca se vor gandi sa aprobe legea in formula care era,nu se vor goli puscariile deloc,vor pleca doar parlamentarii lor care sunt pt abuz in serviciu,delapidare,care i-a bagat in parnaie justitia lu Basescu din interese politice s.a.m.d.,iar cei care au furat o roata de rezerva,au primit cu suspendare si au furat din nou o roata,vor ramane acolo.
Si mai cred ca o redozare a pedepselor nu va fi posibila,pt ca aceasta ar trebui generalizata pt toti infractorii,si nu s-ar permite datorita opiniei publice sa iasa din puscarie un violator,un criminal sau un traficant de carne vie sau de droguri,fapt cu care eu sunt de acord de altfel.
Parerea mea e ca ar trebui sa se dea o gratiere pt toti cei condamnati pana la 5 ani,cu fapte fara violenta,netinand cont de recidiva acestora si daca vor mai comite alta infractiune,sa li se adune restul de pedeapsa.asta ar fi o solutie buna,dar nu cred ca se va intampla,daca vor da o gratiere va fi in interesul miliardarilor si politicienilor de dupa gratii,nu in interesul celuia care a furat sa aiba mancare la copil pt ca datorita cazierului nu il ia nimeni la munca,si acum familia se chinuie cu genti de mancare la penitenciar,si cu copii mici in brate plangand dupa tatii lor care stau 5 ani inchisi pentru un furt de cativa lei.
Cu toate ca va inteleg,eu zic sa nu va mai faceti sperante,nu va fi nimic in favoarea noastra,daca va fi ceva
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2014
rodica1985, utilizator

Alte discuții în legătură

Amnistia din decembrie 2013 amanata pentru 1 februarie 2014 in vederea dezbaterii CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce parere aveti de aceasta amnistie? Ar fi sau nu oportuna? Problema care pare sa o impiedice o constituie infractiunile de coruptie, marea coruptie...se ... (vezi toată discuția)
Amnistie sau gratiere colectiva melinaR melinaR buna zioa poate cineva are informatii cu privire la amnistie sau gratieri colective poate sa indura presedintela sau parlamentul si de amarati de detinuti uni ... (vezi toată discuția)
Amnistia Radhika Radhika Buna ziua ... Ce spuneti va trece legea amnistiei ? Si cand va intra pe ordinea de zi? (vezi toată discuția)