Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca am contractul suspendat, ma pot angaja in alta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca am contractul suspendat, ma pot angaja in alta parte?

Daca am contractul suspendat pe doua luni pentru cercetari in vederea stabilirii unei asa zise lipse in gestiune, ma pot angaja in alta parte tot cu norma intreaga? Daca se ajunge la proces, cum ma poate afecta la noul loc de munca?>
1. Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. In speta, daca aveti c.i.m. suspendat la un angajator , va puteti angaja in alta parte.

3. Un eventual litigiu cu fostul angajator nu ar trebui sa fie un impediment la o viitoare angajare.