Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata F stagiu incomplet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata F stagiu incomplet

Femeie, nascuta 05.02.1960, stagiu de cotizare 21 de ani in tara si 3 ani in Italia, cand poate iesi la pensie anticipat? Poate plati "din mana" contributia la pensie ptr a ajunge "la zi"? Cat ar fi aceasta contributie lunara, trebuie sa plateasca din urma?
Limita de varsta 61 ani si 8 luni ( oct 2021) cu un stagiu complet de 31 ani si 8 luni.
Nu se poate plati " din urma". Contractul de asigurare se incheie de la data prezentarii la casa de pensii si semnarii acestuia. ( se plateste 352 lei / luna)
Pensie anticipata partiala cu penalizare de 45% in oct. 2016 daca aveti un stagiu de 31 ani 8 luni 1 zi. ( conditie neindeplinita)
Inteleg ca trebuie sa indeplineasca acest stagiu de cotizare de 31 ani 8 luni ptr a putea iesi la pensie anticipata partiala.

Daca acum are 24 de ani de cotizatie inseamna ca trebuie sa mai cotizeze inca 7 ani 8 luni ptr a iesi la pensie anticipata partiala? Adica 2014+7A8l = 2021?Acest termen este pentru limita de varsta cu stagiu de cotizare complet? Imi cer scuze dar nu stapanesc legislatia in domeniul pensiilor si poate pun intrebari fara sens!:sorry:

Exista si posibilitatea unui stagiu minim de cotizare cu iesire la pensie anticipata partiala?
Intrebarea o priveste pe cumnata mea care lucreaza in acest moment in Italia.

Multumesc pentru ajutor.
Pentru pensie de limita de varsta conditia stagiului minim este de 15 ani.
La un contract de asigurare se plateste 252 de lei pe luna in acest an.
Acest stagiu minim este valabil si pentru pensia anticipata partial sau numai ptr pensie de limita de varsta?
Ma gandesc ca daca este stagiu minim atunci ar putea iesi la pensie anticipat dar cu o pensie de 2-300 de lei adica mai putin decat un ajutor social.
Sau nu se aproba o astfel de cerere?
Pentru limita de varsta se cere stagiul minim de 15 ani.
Pentru pensie anticipata partiala se cere stagiul complet de 31 de ani si 8 luni.