avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii din U.E. fara Tva
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii din U.E. fara Tva

Buna ziua, daca am ofactura de achizitii fara Tva din Germania, ce declaratie trebuie sa depun la fisc? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:10, 26 Februarie 2014
390
Dar programul mi le da declaratia 301
- 301 este decontul de tva; se depune de persoanele neplatitoare de tva care s-au inregistrat la fisc cu un cod de tva pentru achizitii intracomunitare. Dupa depunere se plateste TVA dac aveti Achizitii. Acesta se depune doar cand aveti o operatiune intracomunitara.
- 390 se depune , la fel, cand aveti achizitii sau livrati intracomunitare ( obligatoriu).
am un II de citeva zile si vreau sa aduc din Germaria marfa la mana a doua(mobila,electrice..etc)le cumpar de la persoane fizice gasite pe net...cum le facturez?
Facturati catre clienti nu catre furnizori.
La furnizori PF se face borderou de achizitie.
PS: data viitoare creati un post nou.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

> tva vanzare extracomunitara element94 element94 Buna ziua. Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ? (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara. declaratie vasile15 vasile15 Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate... 1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)
Decont 301 LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Daca sunt inregistrat ca platitor TVA si operator intracomunitar si efectuez o achizitie intracomunitara de autovehicul utilizat( inmatriculat in 2007 in ... (vezi toată discuția)