Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii din U.E. fara Tva
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii din U.E. fara Tva

Buna ziua, daca am ofactura de achizitii fara Tva din Germania, ce declaratie trebuie sa depun la fisc? Multumesc
Dar programul mi le da declaratia 301
- 301 este decontul de tva; se depune de persoanele neplatitoare de tva care s-au inregistrat la fisc cu un cod de tva pentru achizitii intracomunitare. Dupa depunere se plateste TVA dac aveti Achizitii. Acesta se depune doar cand aveti o operatiune intracomunitara.
- 390 se depune , la fel, cand aveti achizitii sau livrati intracomunitare ( obligatoriu).
am un II de citeva zile si vreau sa aduc din Germaria marfa la mana a doua(mobila,electrice..etc)le cumpar de la persoane fizice gasite pe net...cum le facturez?
Facturati catre clienti nu catre furnizori.
La furnizori PF se face borderou de achizitie.
PS: data viitoare creati un post nou.