avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare

Buna ziua. as dori sa va cer ajutorul intr o problema cu care ma confrunt. In anul 2012 am fost executata pe venituri de cei de la Simplu credit pt un credit restant de 3000 de lei valoare imprumutata. Pana in mai 2013 a fost achitata datoria in valoare de 5600 cu cheltuielile aferente adica executor. In octombrie am fost executata din nou pt suma de 13000 de lei reprezentant penalizari pe perioada executarii. As vrea sa stiu cum pot opri aceasta poprire pe venituri si daca este legal ca penalizarile sa fie de 300 % mai mult decat creditul initial. Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:11, 16 Februarie 2014
Trebuie sa contestati, e singura sansa fie sa va reduca aceste penalitati, fie sa desfiinteze instanta acel titlu executoriu.
Contestatia se depuen in max 15 zile de la primirea somatiei la instanta de executare ( judecatoria care a incuviintat cererea de executare). Ar trebui sa apelati la un avocat
eu nu am primit nici o instiintare a fost totul trimis la servici iar poprirea o am deja de cateva luni. mie personal nu mi au trimis nimic nici prima nici a doua oara,
Daca nu stiti de a doua, ati aflat de prima cand v-ati trezit cu poprire, puteti depune contestatia privind intinderea executarii oricand inauntrul termenului de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita contract credit clopotellilianapaula clopotellilianapaula Buna ziua, Am avut un contract de credit si din cauza prob fin nu am mai putut plati ratele la timp. Am primit in data 30.08. 2013 o instiintare de la Biroul ... (vezi toată discuția)
Falsa executare silita cata78 cata78 Buna ziua . Probema mea e urmatoarea : in 2012 mi s-a stabilit o pensie de intretinere pt un minor in cuantum de 200 lei. Astazi am primit la servici poprire ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat paunrodicagabriela paunrodicagabriela Cum se face o executare silita pt un credit neachitat ,nu trebuie sa aiba loc un proces sau firma de recuperare credite trimite dosarul executorului?Eu in ... (vezi toată discuția)