Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare

Buna ziua. as dori sa va cer ajutorul intr o problema cu care ma confrunt. In anul 2012 am fost executata pe venituri de cei de la Simplu credit pt un credit restant de 3000 de lei valoare imprumutata. Pana in mai 2013 a fost achitata datoria in valoare de 5600 cu cheltuielile aferente adica executor. In octombrie am fost executata din nou pt suma de 13000 de lei reprezentant penalizari pe perioada executarii. As vrea sa stiu cum pot opri aceasta poprire pe venituri si daca este legal ca penalizarile sa fie de 300 % mai mult decat creditul initial. Multumesc
Trebuie sa contestati, e singura sansa fie sa va reduca aceste penalitati, fie sa desfiinteze instanta acel titlu executoriu.
Contestatia se depuen in max 15 zile de la primirea somatiei la instanta de executare ( judecatoria care a incuviintat cererea de executare). Ar trebui sa apelati la un avocat
eu nu am primit nici o instiintare a fost totul trimis la servici iar poprirea o am deja de cateva luni. mie personal nu mi au trimis nimic nici prima nici a doua oara,
Daca nu stiti de a doua, ati aflat de prima cand v-ati trezit cu poprire, puteti depune contestatia privind intinderea executarii oricand inauntrul termenului de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita;