Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lmpozite CMI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lmpozite CMI

Sunt medic si am contract de munca plus PFA. In cazul in care imi deschid un CMI va rog sa ma lamuriti daca am inteles bine:
1. inchid PFA-ul, deschid CMI unde pot fi propriul meu angajat cu carte de munca
2. pot avea colaborari de exemplu cu un SRL (o clinica) pe baza unui contract de prestari servicii- aici n-am inteles daca eu emit o factura pentru o suma bruta, sau mi se da o suma neta si plateste firma respectiva impozitul la stat. Probabil ca prima varianta
3. din incasarile CMI-ului se platesc salariile de pe cartile de munca cu impozitele aferente si, dupa ce se mai scad si alte deduceri pentru cabinet, din venitul ramas se platesc la ANAF impozitul si contributia la sanatate. Adica ceva asemanator cu ceea ce platesc eu acum din venitul ca PFA
multumesc
si daca tot nu raspunde nimeni...mai intreb eu ceva: atunci ce rost mai are sa inchid PFA-ul? daca tot e deschis deja nu se poate lucra ca si PFA in cadrul CMI-ului? ca dupa calculele mele aceleasi impozite le platesti. ori ca le platesti la anaf, ori la casa de pensii...itm...sau mai stiu eu unde...