Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura cu TVA sau fara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura cu TVA sau fara

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati intr-o problema :
O societatea comerciala platitoare de TVA din Romania , inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari , presteaza servicii de paza pe teritoriul Romaniei la un imobil . Factura fiscala pentru prestari servicii de paza se intocmeste pentru o societate" - care are sediul social in UE. Imobilul din Romania este un hotel, firma din Cipru este actionara a hotelului din Romania. Puteti sa-mi spuneti cum se procedeaza dpdv fiscal ?
Ma intereseaza :
1. serviciile de paza se factureaza cu TVA sau fara ? si conform carui articol din lege?
2. Societatea " C" ar trebuie sa aibe reprezentanta in Romania ?

Multumesc frumos si astept raspuns
Zi buna !

Imi pare rau dar nu o sa gasiti un raspuns pe internet la aceasta problema.
Sunt prea multe date lipsa iar raspunsul poate fii eronat.