avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - norma de venit; inregistrare ROI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - norma de venit; inregistrare ROI

Buna ziua,

Sunt PFA nou infiintat, norma de venit, cod 6202. Voi factura lunar catre o firma din UE si pentru asta trebuie sa ma inscriu in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari).
Am citit pe forum de sistemul "mixt" de TVA insa vreau o confirmare pentru urmatoarele. Dna de la ANAF mi-a spus ca inainte de D 095 (inscriere in ROI) trebuie sa completez D 091 (inregistrare platitor de TVA) pentru a primi codul ROxxxxxxx. Corect? Insa in D 091 nu este specificat Art 153.1 care apare in toate forumurile pentru sistemul "mixt".
Ce se intampla cu D 098?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ic-pfa , utilizator 16:25, 12 Februarie 2014
091 : vi se da un cod de tva pt facturi externe,. Pe intern ramaneti neplatitor
095 - inscriere in ROI - ca sa va transforme acel cod de tva in cod valid in VIES ( sa puteti factura pe extern)
098 - declaratie de inregistrare in scopuri de tva ( la infiintare) = deveniti platitor de tva in tara.
Dupa ce depuneti toate actele trebuie sa depuneti D 390 Vies lunar( cand facturati in extern)
Multumesc mult pentru informatii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formular factura pentru ue bedoeva bedoeva Buna ziua, Am o firma I.I., (fac felicitari handmade cu flori presate). Doresc sa livrez Marfa (felicitari handmade) in Ungaria, pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)
Facturare cu tva sau fara? marysamm marysamm Buna ziua, o societate are de incasat de la client o suma pentru care are mai multe BO emise. Clientul cere o amanare la plata, inlocuind BO cu altele cu ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii intracomunitare prest prest Buna ziua. Vreau sa deschid un PFA avand ca obiect de activitate consultanta in domeniul IT. Prestarea de serviciu va fi facuta catre un stat membru UE. Cum ... (vezi toată discuția)