Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - norma de venit; inregistrare ROI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - norma de venit; inregistrare ROI

Buna ziua,

Sunt PFA nou infiintat, norma de venit, cod 6202. Voi factura lunar catre o firma din UE si pentru asta trebuie sa ma inscriu in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari).
Am citit pe forum de sistemul "mixt" de TVA insa vreau o confirmare pentru urmatoarele. Dna de la ANAF mi-a spus ca inainte de D 095 (inscriere in ROI) trebuie sa completez D 091 (inregistrare platitor de TVA) pentru a primi codul ROxxxxxxx. Corect? Insa in D 091 nu este specificat Art 153.1 care apare in toate forumurile pentru sistemul "mixt".
Ce se intampla cu D 098?

Multumesc anticipat!
091 : vi se da un cod de tva pt facturi externe,. Pe intern ramaneti neplatitor
095 - inscriere in ROI - ca sa va transforme acel cod de tva in cod valid in VIES ( sa puteti factura pe extern)
098 - declaratie de inregistrare in scopuri de tva ( la infiintare) = deveniti platitor de tva in tara.
Dupa ce depuneti toate actele trebuie sa depuneti D 390 Vies lunar( cand facturati in extern)
Multumesc mult pentru informatii!