Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASMB impozite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASMB impozite

Buna! Rog un cunoscator al Dreptului Fiscal sa-mi spuna daca venitul obtinut din cedarea folosintei bunurilor este acelasi lucru cu venitul obtinut din vanzarea (nu inchirierea) unui bun (apartament)
Sunt diferite.
Din codul fiscal art. 77^1 Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal, impozitul pe venit e de maxim 3%.
Din codul fiscal art. 61 Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinţei bunurilor
(1) Veniturile din cedarea folosinţei bunurilor sunt veniturile, în bani şi/sau în natură, provenind din cedarea folosinţei bunurilor mobile şi imobile, obţinute de către proprietar, uzufructuar sau alt deţinător legal, altele decât veniturile din activităţi independente.
Impozitul pe venit in acest caz e de 16%.
george-neagu, moderator