Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere video pe spatiul privat, dar pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere video pe spatiul privat, dar pentru supraveghee spatiu public + privat (loc parcare) ?

Buna ziua!
As dori o clarificare, din punct de vedere legal, daca se poate, la situatia de mai jos:
Sunt proprietar de imobil (apartament) + autoturism recent achizitionat. Blocul in care locuiesc este alcatuit din 3 scari si are o curte interioara in care anumiti locatari(printre care si eu) isi parcheaza autoturismele. Chiar daca aceasta curte interioara este bun comun, la care toti locatarii au aceleasi drepturi de acces, pana acum, de peste 30 de ani asa numita "lege a junglei" a functionat foarte bine, in sensul ca exista intelegere si fiecare stia care ii este "locul sau de parcare" . Nimeni nu parca in locul altuia. Problema a inceput acum 2 luni, cand s-a mutat un nou proprietar ce refuza sa recurga la intelegere si parcheaza unde gaseste liber. Sigur ca desi supara pe toata lumea, legal nu i se poate imputa nimic. Individul mai este si foarte recalcitrant, are un caracter mereu amenintator, prin urmare a iti gasi masina mai mult sau mai putin vandalizata de catre el este destul de posibil. Iar daca acest fapt se intampla, oricum nu i se poate imputa deoarece nu exista dovezi. Iar chiar daca am asigurare CASCO, nu imi convine sa stau cu masina in service si sa platesc si fransiza pentru ca cineva imi vandalizeaza masina, iar politia nu are ce ii face din lipsa de probe.
Ar mai exista posibilitatea parcarii autoturismului pe strada din fata blocului, insa cum aceasta este foarte circulata (noi locuind in apropiere de tribunal + foarte multe cluburi de noapte care mai ales la final de saptamana furnizeaza foarte multi indivizi alcoolizati dornici de incaierari), cam nimeni nu doreste sa isi lase autoturismul pe aceasta strada.
Astfel data situatia, m-am gandit sa montez (bineinteles prin firma specializata cu autorizatie), pe costurile mele, camere video de supraveghere, si anume in numar de 2 bucati dupa cum urmeaza:
-> una din camere va fi montata pe peretlke proprietatii mele, la geam si va fi indreptata spre curtea interioara unde sunt parcate masinile (ar avea de castigat si ceilalti proprietari din aceasta). Aici deduce u ca imi trebuie acordul proprietarilor. Va rog sa ma corectati daca nu este asa.
->o alta camera montata in partea opusa a apartamentului si anume tot pe proprietatea mea privata (pe peretele balconului), indreptata bineinteles pe locul in care mi-as parca masina, daca locul din curtea interioara ar fi ocupat. Insa mentionez ca in aceasta situatie, s-ar filma toata strada care este domeniu public (in acest caz gandesc ca asociatia de locatari nu ar mai avea nici un cuvant de spus). Cum locuiesc chiar la capatul strazii ar fi filmata intreaga strada. Consider ca si politia ar avea de castigat astfel in solutionarea mai usoara a cazurilor de incaierari din fiecare weekend.
Am fost si la IJ de Politie, insa nu s-a gasit nici o persoana disponibila care sa ma clarifice in acest sens, din punct de vedere legal.
Subliniez, ca doresc a monta sistemul video prin firma specializata, nu de capul meu. Voi pune si anunt pe masina (deoarece gandesc ca in alt loc decat pe proprietatea mea privata nu am voie) ca zona este supravegheata. Scara blocului si alte zone in care trec locatarii (cu exceptia curtii interioare in care se parcheaza) nu ar fi cuprinse in unghiurile de supraveghere. Tot c ear fi supravegheat ar fi locurile de parcare din curtea interioara+strada din fata blocului (domeniu public)

As dori va rog sa imi spuneti, daca am acest drept de a monta aceste 2 camere de supraveghere. Nu vreau sa ma trezesc ca incalc drepturile la intimitate ale cuiva. Tot ce ma intereseaza este sa imi supraveghez lucul in care imi parchez masina, ca in eventuala unei situatii nefericite de vandalism sa am dovada pe care sa o prezint politiei.

Multumesc anticipat foarte mult pentru raspuns si imi cer scuze pentru lungimea cam mare textului!
buna ziua, pentru linistea , si siguranta bunurilor dvs. puteti monta aceste camere de supraveghere cu conditia ca acestea sa nu fie orientate catre un alt domeniu privat.
Atentie sporita cu datele stocate pe sistemul de supraveghere,avand in vedere caracterul acestora,privitor la accesul si utilizarea acestora
Gasiti pe forum numeroase opinii referitoare la acest aspect important care,poate genera suspiciuni,interpretari si eventuale reclamatii
ynocentta, utilizator
Multumesc foarte mult pentru promptitudinea raspunsului dvs!
Cum as putea evita aceste "suspiciuni" reclamatii ulterioare posibile, referitoare la accesul utilizarea datelor? Nu ar ajuta in acest sens o autorizatie din partea IJ de Politie? Nu aceasta institutie ar trebui sa acorde permisiunea de instalare a camerelor de supraveghere pe domeniul public?
Rementionez ca am fost la dansii si nu s-a gasit nici o persoana care sa ma clarifice in acest sens.
Subliniez ca nici nu as pastra inregistrarile mai mult de o anumita perioada de timp, din moment ce nici un eveniment neplacut nu a avut loc. Datele s-ar sterge automat dupa un anumit interval de timp pentru a face loc pe dispozituvul de stocare, noilor inregistrari. Bineinteles ca in caz de eveniment neplacut (chiar daca in acesta nu e implicat autoturismul meu), la solicitarea Politiei, le-as pune la dispozitie inregistrarile. Deci ar fi si in beneficiul IJ de Politie, al tuturor, pana la urma.
Multumesc inca odata pentru disponibilitate si amabilitate
Spuneti ca vreti sa instalati acest sistem de supraveghere prin firme autorizate. Faceti acest lucru, asa cum v-ati propus, cu o firma specilaizata, autorizata si aceasta o sa va puna la dispozitie si prevederile legale, limitele, perioada de stocare, modul de folosire a inregistrarilor...
Nu cred ca ma poate opri cineva sa ies in balcon cu aparatul de fotografiat ori cu camera video, sa filmez ceva si sa trimit aceste imagini la politie, la primarie, la prefectura...
Am facut acest lucru de mai multe ori, in ultimii 10 ani, si-am trimis atat politiei cat si primariei materiale cu neregulile din jurul blocului, de la intrarea in bloc, de pe trotuarul din bloc... si credeti-ma ca nu m-a intrebat nimeni daca am autorizatie, daca am respectat sau nu intimitatea cuiva..., ci efectiv, de fiecare data cei sesizati au venit, au constat, au luat masuri...
Intr-o situatie de acest gen am trimis materiale cu doua masini ale cuiva "sus pus" banuind ca ar fi ale unui om situat intr-o functie mai mare, dar nu am fost sigur. Chiar si in aceasta situatie am primit raspuns si-am vazut ca s-au luat masuri. Am trimis materialele pe email si poate e o coincidenta sau nu, dar la doua zile dupa aceasta am avut contul de email spart, nu am mai avut acces la el, am pierdut ceva date, informatii..., dar mi-am facut altul si nu m-a dat nimeni afara din tara. Nici macar in aceasta situatie nu mi-a cerut nimeni cont de ce am filmat sau pozat.
Multumesc pentru raspuns!
Singura temere este de a nu fi sanctionat/actionat in judecata ca incalc drepturile omului referitoare la viata privata. Am tot citit legislatia in vigoare referitoare la acest subiect, dar totul este foarte ambiguu.
Eu doresc sa imi supraveghez masina,simplu, masina ce daca va fi parcata pe strada din fata blocului, e asadar pe domeniu public.
Evident ca in cadru vor aparea oameni trecatori, alte masini ce vor circula pe strada si a caror numere de inmatriculare vor fi surprinse in imagini. Nu vreau sa fiu acuzat mai tarziu de incalcarea legii, de spionaj sau mai stiu eu ce. Oricum pe masina voi lasa anunt cu mesaj "proprietate supravegheata video", ca altundeva fiind domeniu pulbic nu am unde.
Am inteles ca trebuie sa pastrez imaginile pentru un minim de 30 zile. E OK, le pastrez si apoi le sterg pentru a face loc de stocare noilor inregistrari.
Nu ma intereseaza decat informatii legate masina mea, proprietate privata, pe care nu o consider in siguranta, la numarul de evenimente neplacute ce se petrec pe aceasta strada.
Daca imi parchez masina mai la stanga, reorientez si camera mai la stanga. E un exemplu. Nu urmaresc pe nimeni. Imi doresc doar supravegherea proprietatii private, daca e parcata pe domeniul public.
Daca o parchez in curtea interioara a blocului, am inteles ca aici nu mai este domeni public si trebuie aviz favorabil, pentru montare camera video, din partea tuturor locatarilor. In acest caz cunsult asociatia, si toti locatarii, inainte de montare.
Oricum, asa cum am mai mentionat, nu fac "de capul meu", ci instalarea o doresc face prin firme autorizate in acest sens, pe cheltuiala mea si, ma gandesc ca este si in favoarea celorlalti locatari, precum si a politiei, caci in caz de eveniment nefericit si cu alte persoane, alte masini, politia stiind ca exista camere video, evident imi vor cere imaginile. Si bineinteles ca le pun la dispozitie.
Mi se pare foarte greu, la noi in tara, sa iti protejezi proprietatea privata. Iti sparge cineva masina si pe urma tot pagubitul e de vina ca l-a filmat si i-a incalcat, astfel dreptul la viata privata. Poate am inteles gresit, oricum voi mai incerca sa apelez inca odata si la IJP, inainte de a instala camerele, sperand ca de data aceasta ma baga cineva in seama si imi da un raspuns.