avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

Sunt nascut in noiem 1956, am vechime in munca din oct 1974 pana in prezent din care 18 ani de munca grupa II in aviatie. Doresc sa stiu daca beneficiez de dispozitiile Legii 380/2013 si data la care ma pot pensiona. Multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:16, 14 Februarie 2014
1. Nu mai scrieti exclusiv cu majuscule ca este obositor de citit si s-ar putea sa nu mai primiti raspuns (v. si Regulamentul de postare).

1. Grupa a II-a de munca nu are legatura cu Legea 380/2013 9de modificare a Legii 263/2010) si care se refera numai la grupa I de munca de pana la 01.04.2001.

2. Nu stiu ce inseamna gr. a II-a de munca in aviatie dar o iau ca atare.

3. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Pentru cei 18 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (65 - 4 = 61 de ani);
- se dauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni (39/4 + 4/6 = 43 de ani si 10 luni).

5. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in noiembrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in noiembrie 2016.


6. Va redau din Legea 263/2010 privind sustemul unitar de pensii publice:

Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
...
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
...

ANEXA 1
LISTA
cuprinzand personalul navigant din aviatia civila ale
carui locuri de munca se incadreaza in conditii speciale

1. Personal navigant pe:
a) avioane turboreactoare si turbopropulsoare de transport;
b) avioane clasice de transport public;
c) avioane clasice in misiuni sanitare sau de specialitate;
d) elicoptere si avioane utilitare;
e) aeronave prototipuri la incercare in zbor. 2. Echipaje de receptie in zbor a aeronavelor, instructori in scoli, cursuri si aerocluburi, pe:
a) avioane clasice;
b) avioane turboreactoare sau turbopropulsoare.
3. Personal de incercare in zbor a aeronavelor noi, de serie
4. Personal navigant de control in zbor
5. Personal tehnic care executa receptia si controlul tehnic in zbor al aeronavelor
6. Instructori in scoli, cursuri si aerocluburi de zbor fara motor
7. Personal de parasutism profesionist care:
a) executa salturi din aeronava in procesul de instructie, antrenament sau salturi speciale;
b) executa salturi pentru receptia parasutelor;
c) executa salturi din turnul de parasutism;
d) desfasoara activitatea de instructor de parasutism la bordul aeronavei din care se executa salturi cu parasuta.
8. Insotitori de bord


7. Daca faceti parte din lista de mai sus atunci se schimba situatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii speciale dantudor17 dantudor17 Am 23 de ani ca insotitor de bord si 49 de ani. La anul ar trebui sa ma pensionez la implinirea varstei de 50 de ani . O mai pot face tinand cont ca nu mai pot ... (vezi toată discuția)
Activitate in subteran - stagiul total de cotizare, aplicarea oug nr. 100/2008 BUNA ZIUA TRANSMIT DATELE MELE ,PRIN RUGAMINTEA DE A MA SONSILIA IN URMATOAREA PROBLEMA: .DATA NASTERE 08.08.1955 -TOTAL STAGIU DE COTIZARE=39ANI,11 LUNI.8 ... (vezi toată discuția)
Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015 Carp Mircea Carp Mircea Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari: -Cei care au lucrat in grupele superioare I si ... (vezi toată discuția)