avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS

Potrivit Codului Fiscal nu datoreaza CAS:
- Persoanele care befeficieaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii
Prin urmare, la acordarea indemnizatiilor Consiliilor Directoare,Birourile executive si cenzori( CASA DE AJUTOR RECIPROC) - se va retine
si vira CAS pentru pensionari ?
Va multumesc pentru raspuns !

Alte discuții în legătură

Cas pensionari cu conventie civila puicuta puicuta am un pensionar cu conventie civila, nu stiu daca trebuie sa calculez CAS? In declaratia 112, nu ma lasa sa nu ii calculez, am incercat dar imi da eroare. (vezi toată discuția)
Unui beneficiar de pensie trebuie sã i se reþinã cas din indemnizaþia primitã ca membru car? horenciuc valentina horenciuc valentina Buna ziua! Sunt pensionara de invaliditate gr.III si lucrez la un CAR ca membru in Consiliul Director cu indemnizatie lunara.Intrebarea mea este:daca sunt deja ... (vezi toată discuția)
Contributii aferente conventiilor civile aureliao2015 aureliao2015 Buna ziua Ce contributii se platesc pentru conventiile civile? As vrea sa intocmesc pentru o asociatie de proprietari, pentru administrator, presedinte, ... (vezi toată discuția)