Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nu este permisa forma SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nu este permisa forma SRL?

Am inteles ca sunt unele afaceri care nu pot fi organizate sub forma de SRL ?

Care sunt acelea ?

Alberto Kurtyan
Puteti fi mai explicit ? La ce fel de afaceri va referiti?
De exemplu asigurarile, bancile?
Mai sunt altele?
Pai sunt o sumedenie, depinde de actul normativ de organizare. Banci, societati de asigurare, societati de pensii, IFN-uri, societati de administrare a investitiilor, etc.
IFN-urile se pot infiinta sub forma de SRL
Serios acum, art 5 din OG 28/2006 e extrem de clar:

Art. 5. - (1) Instituţiile financiare nebancare au obligaţia de a se constitui ca societăţi comerciale pe acţiuni.