avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea unei hotãrâri judecãtoreºti?

In anul 2013, pt. eliberarea unei hotarari judecatoresti
se atasa la o Cerere:
1 TJ= 0,15 lei si 1 TJT = 2 lei.

Am auzit ca se taxeaza: doar cu TJT = 5 lei,
fara TJ = 0,15 lei.

Acum, pana la urma,
cum se taxeaza o Cerere /2014 - pt. eliberare hotarare ?
Cel mai recent răspuns: marusca , utilizator 22:24, 29 Octombrie 2015
Pentru legalizarea unei hotarari judecatoresti se achita taxa de timbru de 5.00 lei conform Oug 80/2013 ( fara timbru judiciar).
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In anul 2014 nu se mai aplica TJ = 0,15 lei ?

Nu, pentru ca prin intrarea in vigoare a Oug 80/2013 s-a abrogat Og.32/1995 privind timbrul judiciar.
Art. 58
La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
a) Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 173 din 29 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) Ordonanta Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 201 din 30 august 1995, aprobata cu modificari prin Legea nr. 106/1995, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Vad ca pe site-urile instantelor nu au mai fost facute modificarile /actualizarile la zi a informatiilor utile pentru justitiabili,
potrivit legislatiei care la aceasta data sunt in vigoare ( dupa cum vad in raspunsul dvs.).

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.

Si totusi, de ce mai sunt la vanzare aceste timbre judiciare ?
Se mai folosesc sau nu ?

Ultima modificare: Duminică, 16 Februarie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Timbrele judiciare se mai utilizează în litigiile care au început înainte de data intrării în vigoare a OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.

Alte discuții în legătură

Legalizare sentinta Cimss Cimss Buna ziua, as dori sa stiu daca pentru legalizarea unei sentinte cu mentiunea definitiva si irevocabila taxele au ramas aceleasi, si anume taxa judiciara de 4 ... (vezi toată discuția)
Mai existã timbrul judiciar? marianmarinescu99 marianmarinescu99 Va rog sa-mi precizati daca dupa intrarea in vigoare a O.U.G. nr. 80/2013 mai exista TIMBRU JUDICIAR? Intreb pentru ca nicaieri an OUG nr. 80/2013 nu se fece ... (vezi toată discuția)
Investire sentinta MihaDrag MihaDrag buna seara .Am si eu o intrebare legata de sentinta data de tribunal care trebuie investita daca ma exprim corect in definitiva si irevocabila .Suntem o ... (vezi toată discuția)