Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea unei hotãrâri judecãtoreºti?

In anul 2013, pt. eliberarea unei hotarari judecatoresti
se atasa la o Cerere:
1 TJ= 0,15 lei si 1 TJT = 2 lei.

Am auzit ca se taxeaza: doar cu TJT = 5 lei,
fara TJ = 0,15 lei.

Acum, pana la urma,
cum se taxeaza o Cerere /2014 - pt. eliberare hotarare ?
Pentru legalizarea unei hotarari judecatoresti se achita taxa de timbru de 5.00 lei conform Oug 80/2013 ( fara timbru judiciar).
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In anul 2014 nu se mai aplica TJ = 0,15 lei ?

Nu, pentru ca prin intrarea in vigoare a Oug 80/2013 s-a abrogat Og.32/1995 privind timbrul judiciar.
Art. 58
La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
a) Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 173 din 29 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) Ordonanta Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 201 din 30 august 1995, aprobata cu modificari prin Legea nr. 106/1995, cu modificarile si completarile ulterioare.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Vad ca pe site-urile instantelor nu au mai fost facute modificarile /actualizarile la zi a informatiilor utile pentru justitiabili,
potrivit legislatiei care la aceasta data sunt in vigoare ( dupa cum vad in raspunsul dvs.).

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.

Si totusi, de ce mai sunt la vanzare aceste timbre judiciare ?
Se mai folosesc sau nu ?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Timbrele judiciare se mai utilizează în litigiile care au început înainte de data intrării în vigoare a OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.