Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mai existã timbrul judiciar?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mai existã timbrul judiciar?

Va rog sa-mi precizati daca dupa intrarea in vigoare a O.U.G. nr. 80/2013 mai exista TIMBRU JUDICIAR? Intreb pentru ca nicaieri an OUG nr. 80/2013 nu se fece referire la timbrul judiciar iar Ordonanţa Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar a fost abrogata.
Va multumesc!
OG nr.32 din 18 august 1995 privind timbrul judiciar este inca in vigoare. Ultima modificare a fost adusa prin Legea nr.127/2013.
Art. 58 din OUG nr. 80/2013 menţioneaza:
ART. 58
La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă:
a) Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 173 din 29 iulie 1997, cu modificările şi completările ulterioare;
b) Ordonanţa Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 201 din 30 august 1995, aprobată cu modificări prin Legea nr. 106/1995, cu modificările şi completările ulterioare.
Avand in vedere acest articol, consider ca Ordonanţa Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar nu are cum sa fie in vigoare, ea fiind abrogata de OUG nr. 80/2013.

O.G. nr. 32/1995 a fost abrogată, aşa cum bine ştiţi deja, iar timbrul judiciar nu se va mai aplica în viitor. Rămân supuse acestui timbraj numai cererile şi acţiunile prevăzute la art. 55 din O.U.G. nr. 80/2013.