Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbru judiciar (\\"imprimat\\") in noile taxe de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbru judiciar ("imprimat") in noile taxe de timbru

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti si mie daca in noua lege a taxelor de timbru este prevazut timbrul judiciar (imprimatul acela cu valoare modica pe care trebuie sa il lingem si sa il lipim nu stiu unde).
La o cautare rapida nu l-am mai gasit in lege.

Daca mai exista, pentru o actiune in contencios, de anulare act administrativ, ce valoare trebuie sa aiba?

Va multumesc.
p.s. Sper din suflet sa imi spuneti ca nu mai exista, ca o fi fost inclus in taxa propriu-zisa... mi se pare o povara birocratica grea si inutila.

Multumesc.
Ordonanţa de urgenţă nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru

Art. 58. - La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă:
a) Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 173 din 29 iulie 1997, cu modificările şi completările ulterioare;
b) Ordonanţa Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 201 din 30 august 1995, aprobată cu modificări prin Legea nr. 106/1995, cu modificările şi completările ulterioare.