Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere declaratii SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere declaratii SRL

Buna dimineata,
Am o micointreprindere srl cu un angajat la care platesc 3% impozit pe venit si alte taxe catre stat pentru angajat iar de curand nu mai am sursa de venit (clientul) si incepand cu 1 martie 2014 nu o sa am activitate.
Inainte se ocupa de acestea, contabila insa de la 1 martie nu o mai pot plati si trebuie sa ma descurc singur pana voi gasi alt client.
Va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la:
- ce declaratii trebuie depuse la ANAF si la ce interval de timp,
- ce fac cu taxele si impozitele care le plateam la stat pentru angajat?
- care va fi statutul angajatului?
Multumesc anticipat,
Toate cele bune
-D100 cu impozit micro /trimestrial
daca va pastrati angajatul in continuare:
-D112/lunar sau trimestrial(depinde cum ati optat)
daca sunteti platitor de tva:
-D300/lunar sau trimestrial(depinde cum sunteti inregistrat )

Sfatul meu este totusi sa faceti un efort sa gasiti pe cineva care sa vi le intocmeasca,acestea sunt doar cateva din declaratii,o sa aveti si bilant de intocmit....Nu stiu suma ceruta de contabila dumneavoastra, dar in cazul firmelor in care nu mai au activitate(dar nu sunt cu activitatea suspendata la onrc) preturile nu sunt mari,ci sunt in functie de volumul de documente.
@madalina
Nu mai este valabila reglementarea cu angajatul.

-D 100-impozit venit/trimestrial-25.04;25.07;25.10;21.01
-D 112-lunar sau trimestrial depinde cum aveti declarat in vectorul fiscal.(D010);
-pentru angajat daca are salariul minim -la modificarea salariului decizie sau act aditional de majorare (transmitere in Revisal);
-Pt.D 112 aveti nevoie de semnatura electronica;(necesita imputernicire notariala si D 150 depusa la Anaf);
-D 300-daca sunteti platitor de tva;
-D 394-daca sunteti platitor de tva;
-D205-28.02.2014;(pentru anul 2013)
-D 392A/B-25.02.2014 (pentru anul 2013)
-Bilant anual-150 zile d ela inchiderea exercitiului.

Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Simona,eu m-am referit daca isi pastreaza sau nu angajatul pe societate in continuare(Nu ca si o conditie pentru micro).ESte posibil ca sa fie chiar dansul/dansa angajat pe societate si sa doreasca sa isi plateasca in continuare darile la stat sau,din contra..daca scoate angajatul de pe firma avand
Scuze,poate nu am inteles eu corect.Utilizatorul afirmase ca pastreaza angajatul si de aici poate confuzia cu ce ati scris.