Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inapoiere permis daca vatamarea corporala este mai ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inapoiere permis daca vatamarea corporala este mai mica de 90 zile

In martie 2013 pe digul ce leaga Galati-ul de Braila incercand sa evit o masina care a franat brusc in fata mea am intrat pe contrasens si m-am ciocnit cu o alta masina ce venea pe contrasens. In urma coliziunii a rezultat vatamarea corporala a conducatoariei auto care totusi nu a fost spitalizata dar are 40 zile de ingrijiri medicale.(Mentionez ca nu am fost acuzat de incalcare a niciunei reguli de circulatie si nu mi-a fost intocmit nici un proces-verbal de contraventie)
Ulterior am ajuns la un consens sa nu ma dea in judecata pana cand asigurarile nu ii platesc dauna masinii(dauna totala) aproximativ 20.000 mii lei.
Cum era de asteptat asgurarile nu i-au.virat decat 8.500 lei, mult mai putin decat a cerut victima. Cand am mai luat legatura cu conducatoarea auto mi-a spus ca a impacat o firma de recuperari pentru a-si scoate toti banii de la asigurari si ca nu o intereseaza cat dureaza acest lucru si ca permisul meu poate sa stea la politia Braila
Va rog sa ma edificati daca beneficiez de noul cod penal si cum mi-as putea recupera permisul de care am mare nevoie
Va Multumesc Anticipat
nu aveti dovada de circulatie? Poate fi prelungita ...
Da am dovada dar va dati seama ca sunt din Iasi si trebuie sa ma deplasez la fiecare 30 de ile la Braila sa o prelungesc asta in conditiile in care nici un angajator nu ma angajeaza cu dovada
Da, beneficiati de dispozitiile NCP. Faceti o adresa in sensul asta.