Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se desfiinteaza postul in cazul incetarii CIM conform ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se desfiinteaza postul in cazul incetarii CIM conform art.55-lit.(b) ?

Buna seara .
Va rog , daca poate cineva sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari :
1. Daca un angajat solicita conducerii firmei incetarea CIM conform art.55-lit.(b) din Codul muncii , postul respectiv se defiinteaza din organigrama si nu poate fi angajata alta persoana in loc?
2. Persoana careia ii inceteaza CIM in aceste conform articolului respectiv poate beneficia de somaj , daca a lucrat mai mult de 1 an in acea firma ?
Va multumesc foarte mult , astept raspunsul dumneavoastra.
O seara buna .
1. Daca un angajat solicita conducerii firmei incetarea CIM conform art.55-lit.(b) din Codul muncii , postul respectiv se defiinteaza din organigrama si nu poate fi angajata alta persoana in loc?

In acest caz, nu se desfiinteaza postul si, prin urmare, se poate angaja alta persoana in loc.

2. Persoana careia ii inceteaza CIM in aceste conform articolului respectiv poate beneficia de somaj , daca a lucrat mai mult de 1 an in acea firma ?

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, având în vedere că acordul exprimat de salariat este un motiv imputabil lui de încetare a contractului individual de muncă.
Multumesc mult pentru raspuns.
Va mai deranjez cu o intrebare legata de acest subiect.
Care este diferenta , in ceea ce-l priveste pe angajat , daca solicita incetarea CIM cu acordul partilor (art.55 lit.b) sau unilateral , prin demisie ?
Incetarea CIM cu acordul partilor, prin demisie sau concediere disciplinara sunt motive imputabile angajatului, astfel acesta nu poate beneficia de indemnizatia de somaj.

Conditiile pentru somaj sunt prevazute mai jos:

Legea nr.76/2002 :
Art. 34
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

Art. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Normele de aplicare a Legii nr.76/2002

Art. 5
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Multumesc .O seara buna va doresc!
vioricadumitrescu a scris:

Care este diferenta , in ceea ce-l priveste pe angajat , daca solicita incetarea CIM cu acordul partilor (art.55 lit.b) sau unilateral , prin demisie ?

Diferenta consta in acordarea preavizului. In cazul incetarii c.i.m. cu acordul partlor nu se acorda preavz, in cazul demisiei aceasta poate fi cu sau fara preaviz.