Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri Nerambursabile pt tinerii
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri Nerambursabile pt tinerii

buna ziua

Buna ziua

doresc sa stiu daca imi fac SRL+D pot sa iau de la stat 10.000EUR
chiar daca nu am eu niciun ban
Care sunt actele necesare pentru a demara afacerea cu pomicultura catina
ex plan de afacere etc

Tinerii pot primi bani pentru demararea unei afaceri. Ei pot primi pana la 50% din valoarea necesara stabilita prin Planul afacerii, dar nu mai mult de 10000 euro. In concluzie, daca nu aveti nici un ban, nu puteti intra in acest program. Exista insa solutia ca partea dv. sa va fie acordata de o institutie bancara, sunt cateva care sustin initiativele tinerilor.

Pentru cea de-a doua intrebare am extras de pe site-ul MADR:
<<Pentru a putea primi fonduri nerambursabile trebuie să întocmiţi un proiect.
Proiectul trebuie să conţină cererea de finanţare (un document tip care se
completează pe baza modelului oferit gratuit de APDRP), precum şi o serie de
documente justificative, care diferă în funcţie de tipul investiţiei alese.
Proiectul, în funcţie de valoarea financiară a acestuia, poate fi alcătuit de către
dumneavoastră sau puteţi opta pentru:
- Instituţii ale statului abilitate în acest sens, în speţă Agenţia Naţională de
Consultanţă Agricolă prin cele 42 de Oficii Judeţene de Consultanţă Agricolă
(Telefoane: 021/ 312.46.20; 312.46.27, Fax: 021 / 312.46.43; e-mail:
agentiaagricola@anca-maap.ro; website: www.consultantaagricola.ro).
- Instituţii private de consultanţă care oferă contra unui comision asistenţă
completă pentru întocmirea proiectului (studiul de fezabilitate, planul de afaceri,
diferite studii, bugetul proiectului, ş.a.). >>
Inainte de a studia actele necesare pentru pomicultura catina trebuie sa stiti ca aveti nevoie de aproximativ 4 ha pamant pentru a face plantatia.
Cititi pe site apdrp masurile 112 si 121, inclusiv nota calcul UDE.
[ link extern ] /

Tot aici gasiti toate detaliile si documentele necesare. Este posibil ca in nouyl program PNDR sa fie simplificate, dar conditiile de eligibilitate nu cred ca se vor schimba.

Pentru SRL-D, cofinantarea se poate face prin credit bancar, dar trebuie sa indepliniti conditiile de creditare