Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Buna seara,
Pot afla daca parintii mei i-au donat apartamentul fratelui meu? Daca da, unde? (ei nu vor sa spuna)
Cereti un extras de CF de inform are sau mergeti la circa finanaciara daca s a schimbat rolul fiscal.
Verificati acest lucru la Biroul de carte funciara, fie prin consultarea cartii funciare a imobilului parintilor dv., fie prin solicitarea unui extras de carte funciara a acelui imobil.
De asemenea, donatiile se inscriu intr-un REGISTRU NAŢIONAL NOTARIAL DE EVIDENŢÃ A LIBERALITÃŢILOR (RNNEL) ([ link extern ] ). ;)
@cora se inscriu insa nu pot fi verifiicate decat daca se justifica un interes. Userul nu poate solicita aceasta informatie decat fie daca este creditorul donatorului, fie este parte in act sau la decesul parintilor.....
Multumesc