Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Taxe vanzare cumparare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Taxe vanzare cumparare

Am vrut sa cumpar un teren arabil, extravilan, situat intr-un sat (Mehala), de la periferia orasului Timisoara. Daca pretul de cumparare negociat cu vanzatorul a fost 3200 euro/ha, mare mi-a fost uimirea cand am mers la notar pentru intocmirea actelor de vanzare-cumparare si mi s-a spus ca in grila notariala pentru calculul taxelor notariale, terenul este evaluat la 3 euro/mp (deci 30000euro/ha), si astfel taxa ar ajunge cam 65% din valoarea terenului.La numai 500m distanta, este hotarul cu comuna invecinata si unde hectarul de teren este evaluat la 3000 euro. Normal ca am renuntat la tranzactie dar ma intreb: este oare o gresala (facuta de un nepriceput) sau jaf la drumul mare?
E jaf la drumul mare. Si eu patesc la fel in Mehedinti. Notarii sunt mana in mana cu evaluatorii .