avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Se anuleaza un pv de contraventie ?
Discuție deschisă în Executare silită

Se anuleaza un pv de contraventie ?

Am Un pv de contraventie ( rovinieta lipsa ) care a fost intocmit dupa 5 luni de la comiterea infractiunii in 2010 ,asa cum prevedea atunci legea ; in prezent este obligatoriu ca pv .le sa se intocmeasca in maxim 30 de zile ( OUG 96/2012)si cf art 15 din Constitutie noua reglementare se aplica la contraventii retoactiv .Pv. incheiat in 2010 se anuleaza de la sine ? El mai pote sa conduca la executare silita ? multumesc de raspuns
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:38, 24 Februarie 2014
Opereaza norma in vigoare la data constatarii si consemnarii contraventiei
Nu cred .Poate imi mai raspunde cineva,va rog
Constitutia Romaniei
ART. 15 Universalitatea
(1) Cetătenii beneficiază de drepturile si de libertătile consacrate prin Constitutie si prin alte legi si au obligatiile prevăzute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pragul alcoolemiei scade de la 1 ianuarie 2012, conform carei legi voi fi judecat? george1122 george1122 daca la 1 ianuarie 2012 intra noul cod rutier in vigoare cu pragul de alcoolemie care scade de la 0,8 la 0,5 sa fie infractiune si am fost prins la volan anul ... (vezi toată discuția)
Plătesc amenda? Nnnd Nnnd Am primit ieri o amenda pentru rovinieta din data de 10.07.2016. Aveam rovinieta valabila însă în perioada 08-14.07.2016 și am și bonul de la ... (vezi toată discuția)
Clarificari asupra pasilor legali in executari silite fdanila fdanila Ma refer la pv contraventionale pentru lipsa rovinieta ,vechi de 2 ani facute cf OG 2/2001 si OG15/2002 de atunci .Acum OG sunt modificate si cf art 15 din ... (vezi toată discuția)