Forum Discuţii juridice Executare silită Se anuleaza un pv de contraventie ?
Discuție deschisă în Executare silită

Se anuleaza un pv de contraventie ?

Am Un pv de contraventie ( rovinieta lipsa ) care a fost intocmit dupa 5 luni de la comiterea infractiunii in 2010 ,asa cum prevedea atunci legea ; in prezent este obligatoriu ca pv .le sa se intocmeasca in maxim 30 de zile ( OUG 96/2012)si cf art 15 din Constitutie noua reglementare se aplica la contraventii retoactiv .Pv. incheiat in 2010 se anuleaza de la sine ? El mai pote sa conduca la executare silita ? multumesc de raspuns
Opereaza norma in vigoare la data constatarii si consemnarii contraventiei
Nu cred .Poate imi mai raspunde cineva,va rog
Constitutia Romaniei
ART. 15 Universalitatea
(1) Cetătenii beneficiază de drepturile si de libertătile consacrate prin Constitutie si prin alte legi si au obligatiile prevăzute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.