Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Intocmire bilant an 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Intocmire bilant an 2013

o societate a fost la impozit pe profit pana in 31.01.2013 ... cu data de 01.02.2013 ea a devenit microintreprindere.... cum se face bilantul pt anul 2013 avand in vedere ca s-a calculat la ianuarie impozit pe profit, se tine cont ca au fost doua perioade fiscale?
multumesc anticipat
Conform Ordinului 79/2014 referitor la intocmirea si depunerea sit. financiare anuale:

2.1.Entităţile care la data bilanţului depăşesc limitele a două dintre cele 3 criterii de mărime prevăzute la art. 3 alin. (1) din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, cu modificările şi completările ulterioare, şi anume:
- total active: 3.650.000 euro;
- cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro;
- număr mediu salariaţi: 50,
întocmesc situaţii financiare anuale care cuprind:
1.bilanţ (cod 10);
2.cont de profit şi pierdere (cod 20);
3.situaţia modificărilor capitalului propriu;
4.situaţia fluxurilor de numerar;
5.note explicative la situaţiile financiare anuale.
Acestea vor fi însoţite de formularul "Date informative" (cod 30) şi formularul "Situaţia activelor imobilizate" (cod 40), cuprinse în anexa nr. 4 la ordin.
2.2.Entităţile care la data bilanţului nu depăşesc limitele a două dintre criteriile de mărime prevăzute la art. 3 alin. (1) din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, întocmesc situaţii financiare anuale prescurtate care cuprind:
1.bilanţ prescurtat (cod 10);
2.cont de profit şi pierdere (cod 20);
3.note explicative la situaţiile financiare anuale prescurtate.
Opţional, ele pot întocmi situaţia modificărilor capitalului propriu şi/sau situaţia fluxurilor de numerar.
Acestea vor fi însoţite de formularul "Date informative" (cod 30) şi formularul "Situaţia activelor imobilizate" (cod 40), cuprinse în anexa nr. 4 la ordin.
2.3.În vederea raportării unitare a informaţiilor, bilanţul va purta simbolul "cod 10", iar contul de profit şi pierdere simbolul "cod 20".
2.4.În cazul entităţilor nou-înfiinţate, acestea pot întocmi pentru primul exerciţiu financiar de raportare situaţii financiare anuale prescurtate sau situaţii financiare anuale cu 5 componente. Pentru al doilea exerciţiu financiar de raportare, aceste entităţi analizează indicatorii determinaţi din situaţiile financiare anuale ale exerciţiului financiar precedent şi indicatorii determinaţi pe baza datelor din contabilitate şi a balanţei de verificare încheiate la sfârşitul exerciţiului financiar curent, întocmind situaţii financiare anuale în funcţie de criteriile de mărime înregistrate. Se aplică, de asemenea, prevederile pct. 2.19.
2.5.Pentru întocmirea situaţiilor financiare anuale, încadrarea în criteriile de mărime prevăzute la art. 3 alin. (1) din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, se efectuează la sfârşitul exerciţiului financiar, pe baza indicatorilor determinaţi din situaţiile financiare anuale aferente exerciţiului financiar precedent şi a indicatorilor determinaţi pe baza datelor din contabilitate şi a balanţei de verificare încheiate la finele exerciţiului financiar curent, utilizându-se cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, valabil la data încheierii exerciţiului financiar.

multumesc pt raspuns , dar nu acesta il asteptam... ce mi-ati scris il stiam... puneam problema ca din 01.02.13 societatea a vut imp. venit si in ian nu a avut inregistrat imp. pe profit ci pierdere ... aceasta pierdere trebuia in registrata in ct.117... dar din bilant la rd.66 cand se inreg. val. lui 698, se denatureaza profitul de la sfarsitul exercitiului financiar....
problema mea este ca nu stiu cum sa rezolv aceasta problema... a facut cineva un bilant la o societate mai sus mentionata?
multumesc anticipat
nu sunt doua perioade fiscale;sit financiare anuale le faceti pe baza datelor din balanta de verificare la 31.12.2013 iar pierderea/profitul (la 31.12.2013[/b])se repartizeaza in 117 in luna in care se aproba sit financiare anuale de catre adunarea generala a actionarilor/asociatilor.(se intruneste in cel mult 5 luni de la incheierea exercitiului financiar)