Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cumparare teren intravilan pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cumparare teren intravilan pe firma

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri. Vreau sa cumpar pe firma un teren intravilan construibil in jud Ilfov in vederea construirii unei case de locuit. Se poate ? si in ce mod? Sediul social al firmei este in bucuresti, ar tb ulterior sa mut sediul social la casa din ilfov pentru ca terenul este pe firma? Casa si contractele de utilitati pot fi pe numele proprietarului ? sau tb tot pe firma pt ca asa este luat terenul? La cumpararea terenului (tot de la o firma - vanzator) se aplica tva? cat? Terenul vreau sa-l iau cu avans 30% si restul de bani in 8 luni (rate) cu BO garantie. Actele pe numele cui se fac pana la achitare?Multumesc!
Buna ziua,

In cazul vanzarilor de terenuri construibile ce intra in sfera de aplicare a TVA, respectiv terenurile agricole care nu sunt construibile si care nu intra in sfera de aplicare a TVA, sunt de remarcat urmatoarele doua aspecte :

- conform art.141,alin.2, lit.f din Codul Fiscal, vanzarea terenurilor agricole este scutita de TVA, fara drept de deducere, deoarece nu se incadreaza in categoria terenurilor construibile. Aceste terenuri pot fi vandute si prin aplicarea regimului normal de taxare, conform cu art.141, alin.3 din Codul Fiscal, in acest caz se va depune o notificare la organele fiscale competente;

- conform art.141, alin.2, lit.f din Codul Fiscal, vanzarea terenurilor construibile nu este scutita de TVA. Terenul construibil este definit drept orice teren amenajat sau neamenajat pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare. Calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu alta destinatie, la momentul vanzarii sale de catre proprietar, rezulta din certificatul de urbanism.

O zi buna