Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... intrebare despre alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

intrebare despre alcoolemie

prietenul meu a fost oprit de politie si avea 0,6 in aerul expirat, apoi a fost dus la medicina legala sa ii se ia sange. stie cineva daca i-a iesit 0,6 in aer, cat ii iese in sange si care este limita?
Cu exactitate nu putem sti ,insa , cu aproximatie alcoolemia in sange ar atinge valoarea de 1,1 ,1 2 , astfel incat sa fie angajata raspunderea penala pentru savarsirea unei infractiuni.
Este posibil chiar sa se ajunga si la valoarea de 1,3....si astfel a savarsit infractiunea de conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice , ceea ce atrage raspunderea penala. Daca nu s-au recoltat 2 probe de sange la o ora diferenta intre probe se poate contesta aceea proba,.
deci nu are nicio sansa sa ii iasa sub 0,8 in sange...
Conducerea unui autovehicul avand o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste ca si infractiune. Ce e sub aceasta limita ramane o contraventie.
Valoarea imbibatiei alcoolice poate fi contestat a prin solicitarea efectuarii unei expertize medico-legale, dar trebuie sa stiti cum sa justificati necesitatea acesteia.
Cabinet de Avocat Larisa ªomfãlean, Avocat
laris a scris:

Conducerea unui autovehicul avand o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste ca si infractiune. Ce e sub aceasta limita ramane o contraventie.
Valoarea imbibatiei alcoolice poate fi contestat a prin solicitarea efectuarii unei expertize medico-legale, dar trebuie sa stiti cum sa justificati necesitatea acesteia.

Daca nu s-a prelevat cea de a doua proba de sange nu este posibila recalcularea alcoolemiei.
Nicio sansa ca alcoolemia sa iasa sub limita infractionalitatii de 0,8
Numai bine va doresc