avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... intrebare despre alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

intrebare despre alcoolemie

prietenul meu a fost oprit de politie si avea 0,6 in aerul expirat, apoi a fost dus la medicina legala sa ii se ia sange. stie cineva daca i-a iesit 0,6 in aer, cat ii iese in sange si care este limita?
Cu exactitate nu putem sti ,insa , cu aproximatie alcoolemia in sange ar atinge valoarea de 1,1 ,1 2 , astfel incat sa fie angajata raspunderea penala pentru savarsirea unei infractiuni.
Este posibil chiar sa se ajunga si la valoarea de 1,3....si astfel a savarsit infractiunea de conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice , ceea ce atrage raspunderea penala. Daca nu s-au recoltat 2 probe de sange la o ora diferenta intre probe se poate contesta aceea proba,.
deci nu are nicio sansa sa ii iasa sub 0,8 in sange...
Conducerea unui autovehicul avand o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste ca si infractiune. Ce e sub aceasta limita ramane o contraventie.
Valoarea imbibatiei alcoolice poate fi contestat a prin solicitarea efectuarii unei expertize medico-legale, dar trebuie sa stiti cum sa justificati necesitatea acesteia.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2009
Cabinet de Avocat Larisa ªomfãlean, Avocat
laris a scris:

Conducerea unui autovehicul avand o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste ca si infractiune. Ce e sub aceasta limita ramane o contraventie.
Valoarea imbibatiei alcoolice poate fi contestat a prin solicitarea efectuarii unei expertize medico-legale, dar trebuie sa stiti cum sa justificati necesitatea acesteia.


Daca nu s-a prelevat cea de a doua proba de sange nu este posibila recalcularea alcoolemiei.
Nicio sansa ca alcoolemia sa iasa sub limita infractionalitatii de 0,8
Numai bine va doresc

Alte discuții în legătură

Alcoolemie 0,43 - consecinte Snoop88 Snoop88 Buna, am fost oprit de politia rutiera,in aerul mi sa aratat alcoolemie de 0,43 mg/l am dat si sange, inca astept rezultatul,am consumat aproape 7 beri, si ... (vezi toată discuția)
Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.59 ralucagrigore ralucagrigore Buna ziua,eu am fost oprita si detectata cu alc.0.59 in aerul expirat,apoi probe biologice,care nu au venit inca,etc.intrebarea mea este:pentru aceasta val ce ... (vezi toată discuția)