Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim studii superioare

Buna ziua!
Astazi am aflat de la sefa mea ca salariul meu brut este de 900 Ron desi stiam ca sunt integrata ca si inginer, deci persoana cu studii superioare. Explicatia a fost ca nu exista o obligativitate a salariului unei persoane cu studii superioare. Deci, desi am studii superioare ei, ca si angajatori, nu sunt obligati sa plateasca un minim pe economie, minim care eu stiam ca e de 1200 sau 1700. Va rog sa imi raspundeti la intrebare. Multumesc!
Buna ziua,

Nu mai exista o astfel de diferentiere in lege. Salariul minim e unul singur pentru toata lumea, fara diferentieri de studii.
Doar salariul minim pe economie este obligatoriu pentru toti angajatorii. Coeficientii de ierarhizare nu se mai aplica.
cam mare salariu minim pe economie ! sigur cineva nu te-a informat cum trebuie .
nu cred sa conteze studiile pentru grila de salariu , atata timp cat esti angajata la SRL .

www.avocatnet.ro/content/art...
Angajatorul este obligat sa acorda unui salariat doar salariul minim brut pe economie indiferent de postul ocupat si de studiile necesare pentru ocuparea acelui post..

Daca in reg.intern al angajatorului sau in ccm aplicabil acestuia sunt prevazuti coeficienti de ierarhizare a salariilor in functiie de nivelul de pregatire , atunci acesta este obligat sa aplice acesti coeficienti.

Va multumesc