Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit bancar neplatit, consecinte
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit bancar neplatit, consecinte

Buna ziua,

Intrebarea mea are legatura cu un credit bancar. Lunar, banii pentru rata sunt retrasi de catre banca direct de pe cardul de salariu. As dori sa stiu ce repercursiuni poate avea neplata ratelor, in lipsa unui loc de munca, deci, in lipsa unui salariu. De mentionat ca la acest credit nu exista giranti.

Multumesc!
Scrie in contractul semnat cu banca care sunt consecintele neplatii la termen a ratelor scadente.

In principiu, creditul va fi declarat scadent anticipat dupa neplata a 3/6 rate, ceea ce inseamna ca banca va pretinde restituirea intregii sume acordate cu titlu de credit, plus dobanzi, penalizari, dobanda penalizatoare, comisioane etc (tot ceea ce este prevazut in contract.

Dupa declararea scadentei anticipate a intregului credit, banca sau o societate de recuperare creante va demara formalitatile de executare silita a dvs, contractul de credit fiind titlu executoriu.
Indiferent de forma in care se face plata ratelor la banca, neachitarea acestora poate duce la executarea silita o bunurilor din proprietatea debitorului.
Va multumesc mult pentru raspuns! Vin cu o alta intrebare in completare: atat timp cat nu exista bunuri in proprietarea debitorului, care ar fi urmarile?
Nu sunt.
Se va incerca poprirea pe salariu daca are sau cand va avea.
Poate in timp, debitorul dobandeste si bunuri.. nu neaparat cumparate, pot fi si mostenite.