avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere tva 90 zile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere tva 90 zile

Buna seara! In cazul in care o societate care aplica tva la incasare are de incasat de la o alta societate tot cu tva la incasare facturi care depasesc 90 zile de la emitere e obligata sa plateasca tva aferent?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gabrielaliana , utilizator 08:57, 16 Martie 2014
Daca facturile sunt emise dupa 01.01.2014 , nu. Nu mai exista termenul de 90 de zile.
daca este emisa inainte de 01.01.2014, da, 90 de zile
Buna seara,


OUG 111/2013

(4) Atât în cazul persoanelor impozabile care continuă aplicarea sistemului TVA la încasare, cât şi al celor care ies din sistem, pentru operaţiunile al căror fapt generator de taxă a intervenit până la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum şi pentru facturile emise înainte de această dată, în situaţia în care cea de-a 90-a zi calendaristică de la data emiterii facturii sau de la termenul-limită prevăzut de lege pentru emiterea facturii este ulterioară datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data încasării totale sau parţiale a contravalorii bunurilor livrate/serviciilor prestate, cu respectarea prevederilor art. 1342alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Respect,
Dan Preda.

Acum renteaza pentru cei care au suspiciuni ca nu isi vor incasa facturile emise, sa ramana in sistemul de TVA la incasare, deoarece nu risca ca dupa 90 de zile acel TVA sa fie trimis catre stat, desi factura nu a fost incasata.
@robertblue81 -si pentru facturile aflate in sold la 31.12.2013 s-a abrogat termenul de 90 zile.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca aplic sistem tva incasare pentru facturile primite de la furnizori indiferent daca acestia sunt in sistem, sau nu eu deduc ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare canimgizzi1984 canimgizzi1984 BUNA ZIUA.Am o firma care are tva-ul la incasare in anul 2013 si continua cu el si in 2014.am facturi din luna octombrie 2013 neincasate.acum in ianuarie se ... (vezi toată discuția)
Calcul tva exigibil Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Societatea este in sistem tva la incasare, pentru facturile emise in noiembrie de exemplu 27.11.2013 daca nu sunt incasate eu trebuie sa colectez ... (vezi toată discuția)