Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere tva 90 zile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere tva 90 zile

Buna seara! In cazul in care o societate care aplica tva la incasare are de incasat de la o alta societate tot cu tva la incasare facturi care depasesc 90 zile de la emitere e obligata sa plateasca tva aferent?Multumesc.
Daca facturile sunt emise dupa 01.01.2014 , nu. Nu mai exista termenul de 90 de zile.
daca este emisa inainte de 01.01.2014, da, 90 de zile
Buna seara,

OUG 111/2013

(4) Atât în cazul persoanelor impozabile care continuă aplicarea sistemului TVA la încasare, cât şi al celor care ies din sistem, pentru operaţiunile al căror fapt generator de taxă a intervenit până la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum şi pentru facturile emise înainte de această dată, în situaţia în care cea de-a 90-a zi calendaristică de la data emiterii facturii sau de la termenul-limită prevăzut de lege pentru emiterea facturii este ulterioară datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data încasării totale sau parţiale a contravalorii bunurilor livrate/serviciilor prestate, cu respectarea prevederilor art. 1342alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Respect,
Dan Preda.

Acum renteaza pentru cei care au suspiciuni ca nu isi vor incasa facturile emise, sa ramana in sistemul de TVA la incasare, deoarece nu risca ca dupa 90 de zile acel TVA sa fie trimis catre stat, desi factura nu a fost incasata.
@robertblue81 -si pentru facturile aflate in sold la 31.12.2013 s-a abrogat termenul de 90 zile.
Multumesc !