Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu cotizare - pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu cotizare - pensie anticipata partiala

Buna ziua! Sunt nascut in data de 26.09.1951(persoana de sex masculin) si am cotizat la sistemul public de pensii in calitate de angajat cu contract individual de munca, astfel:

- 11.01.1972 - 08.06.1972 grupa II - 4 luni si 27 zile;

- 05.03.1974 - 17.06.1977 grupa I - 3 ani 3 luni si 12 zile;

- 15.02.1983 - 01.03.1985 - 2 ani 0 luni si 14 zile;

- 01.03.1985 - 20.01.1988 grupa II - 2 ani 10 luni si 20 zile;

- 10.01.1988 - 15.09.1993 - 5 ani 7 luni si 25 zile;

- 16.04.1995 - 15.04.2014 - 19 ani;

Am dreptul pentru a beneficia de pensie anticipata partial in urmatoarele luni? As dori sa ies la pensie cat mai curand. Costitue stagiu de cotizare sporul de vechime pentru grupa in cazul in care doresc sa beneficiez de pensie anticipata partial ?

-
ciubucae, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din datele prezentate de dvs. am calculat, la data de 15.04.2014, un stagiu de cotizare de 34 de ani si 3 luni, din care:
- 3 ani si 3 luni in gr.! de munca;
- 4 ani si 3 luni in gr. a II-a de munca.

3. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca nu se poate reduce varsta standard de pensionare deoarece va trebuia, la fiecare grupa, cate minimum 6 ani.

4. - Pentru anii lucrati in gr. I de munca se aduga la stagiul de cotizare 1 an si 6 luni.
- Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca se adauga la stagiul de cotizare 1 an.
- Stagiul de cotizare la pensie devine 34/3 + 1/6 + 1/0 = 35 de ani si 9 luni.

5. Avand indeplinit stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, adica oricand de azi inainte.

6. Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu data de 1 mai 2014, veti avea o diminuare a pensiei cu 29 x 0,75% = 21,75%.

7. In septembrie 2016 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se va recalcula pensia prin eliminarea diminuarii si adaugarea unor eventuale stagii de cotizare sau asimilate acestora (armata si facultatea la zi).
Va multumesc.

Citind articolul 17 din legea 263/2010:

(1) Constituie stagiu de cotizare şi perioada suplimentară la vechimea în muncă sau la vechimea în serviciu acordată în baza legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate în grupa I, a II-a, respectiv în condiţii deosebite, condiţii speciale şi alte condiţii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).
(2) Constituie stagiu de cotizare şi perioadele de până la data de 1 aprilie 2001 în care o persoană:
a) s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 49;
b) are stabilite drepturi privind vechimea în muncă în baza prevederilor Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat.
(3) Constituie stagiu de cotizare şi timpul util la pensie realizat de agricultori, în condiţiile reglementate de legislaţia privind pensiile şi alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor, anterioară datei de 1 aprilie 2001.

Cum ati interpretat alineatul (1) ? Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu ... pentru perioadele realizate in grupa I si a II-a la toate persoanele sau doar la persoanele prevazute la art. 6 alin (1) pct. I lit. c ?

De asemenea anul nasterii este 1951, nu 1959 - dar aceasta nu cred ca schimba ceva.

Multumesc.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Este greseala de tastare, am scris 1959 in loc de 1951, deci ce am scris in rest este valabil.

2. Am tinut cont de perioadele lucrate de dvs. in grupe superioare de munca, conf. art.17 din Legea 263/2010, si le-am adaugat la stagiul de cotizare (vedeti pct. 4 din mesajul meu anterior).

3. "în cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c)" se refera numai la "alte conditii" in care lucreaza "cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale".

Va multumesc mult de tot.